FACEBOOK

19' пише на Цацаров

Уважаеми господин Цацаров,

Обръщаме се към Вас поради проверката, която Вашата комисия прави във връзка с конфликти на интереси на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов Йотов .
Много молим да обърнете внимание, че те не са само в посока издателство „Просвета – София” като издател на учебници, които са политика, одобрявани са за допускане до училищата и са заявявани от тях за финансиране от МОН, и неговата фондация, но и във връзка с ЕВРОПЕЙСКАТА програма „Еразъм +”. Тя се администрира от Центъра за развитие на човешките ресурси към МОН. Според сигнал, който получихме от Елена Генкова, управляваната от госпожа Мария Карабельова, която е в роднински връзки с министъра, фондация за последните 4 години е съпричастна към договори от ЦРЧР за 751 452 евро.

Много молим също да обърнете специално внимание на огромните несъответствия в декларациите за имущественото състояние на Красимир Вълчев и Димитър Маргаритов Йотов. Още повече, веднъж вече, при подаването на декларация за имотно състояние пред Сметната палата, Красимир Вълчев публично бе оповестен за нарушение, свързано с укриване на собственост на фирма от съпругата му.

Както вече сме писали на база подадените пред КПКОНПИ лични декларации на двамата и сме Ви изпратили публикациите:
19 минути получи още през 2017 г. сигнал за нередност с декларацията на министъра на образованието, тогава още пред Сметната палата.

Той вписва апартамент в полите на Витоша във ВИП-сграда с площ от 161 кв.м. със стойност от 106 000 лв., което прави сензационните 658 лева или 336 евро на квадрат – почти двойно под стойността, заради която избухна скандалът с апартаментгейт на Цветан Цветанов. Само напомняме, че по закон сделките се декларират на пазарна стойност.

Прави впечатление, че в документа фигурира, че двамата със съпругата му Лилия – същата, за която описахме какви консултантски фирми има като министерша, държат по половината жилище.

Абсурдността на цената личи дори само по факта, че другият апартамент на семейството – 66 кв.м. също в София, но обикновен, е деклариран на почти същата цена – 103 000 лв. Без да е ВИП и с почти тройно по-малка площ!
Даже декларираната цена на гаража към новото жилище, закупен от министъра, е на нищожна цена – 33 кв.м за 17 000 лв. – 515 лева на квадрат или 263 евро на м2.

Семейството не декларира кредит за покупката на недвижимостите, но признава за придобиване на трети лек автомобил – Нисан за 17 000 лв. А също на нива край Гълъбово за 7350 лв.

В следващата декларация на Красимир Вълчев, подадена вече пред КПКОНПИ стойностите на недвижимостите остават същите, но вече двамата със съпругата му вписват общо ½ от апартаментите. Попитан тогава от 19 минути защо

в предишната декларация са били „по половин”, а сега са общо „половин”, министърът коментира, че е грешка на секретарката му, която била попълвала документа.
По закон обаче той е длъжен да го направи сам, за което носи и отговорност – административна и дори наказателна.
Секретарката вече е вписала като произход на парите за недвижимостите „заеми”, поради което се появява в декларацията и източникът на финансиране – ипотечен кредит от ДСК за 42 000 евро. Вписана е и левовата стойност 82 144 лв.
При поддръжка на толкова недвижимости, свързани с изплащане и на голям кредит с 4-цифрена месечна вноска, и грижа за 3 коли, които са вписани като купени със заплата, министърът е отделил още 27 572 лв. за вложение в ДСК Родина, отново от месечното си възнаграждение. Та и успява да спести 30 000 лв.

Влогът и акциите, които са не негово име, неподелени със съпругата, са на обща стойност 57 572 лв. А доходите му са 45 734 лв. в декларацията, но от тях се вади данъкът и това ги сваля до 41 160 лв.
Сметката не излиза с десетки хиляди лева, тъй като човекът е плащал хиляди левове по ипотеката на кредит, купил е кола, а е инвестирал в нея и още 2 автомобила всички необходими неща – застраховки, гуми, ремонти, поддържал е два апартамента с гаражи, поддържал ги е, което са още десетки хиляди лева, купил е нива, яко е спестявал и е гледал дете в същото това време. Купувал е любимите си костюми Бос, цялата фамилия се е хранила редовно, ходила е на почивки, поддържала е адекватния на поста му жизнен стандарт.
Даже да прибавим доходите на съпругата му от 28 950 лв., след данъци уравнението пак не се получава. И то с много хиляди лева.

А преди да започне работа в МОН, Красимир Вълчев е чиновник в Министерството на финансите, откъдето са първи приятели с Владислав Горанов. Така ли ги смятат там и парите на хазната?

В декларацията от 2019 г. настъпва бум! Нескромно смятаме, че това е заради нашия контрол, но пък уличава министъра още повече.
Изведнъж стойността на същия апартамент, който го има в предишните две години и е закупен през 2014 г., скача от 106 000 лв. на 211 764 лв.
Изведнъж гаражът му също увеличава стойността си от 17 000 лв. на 32 942 лв., нищо че е купен петилетка по-рано.
Само че, ако това са верните числа – отново силно занижени спрямо реалните пазарни стойности, защо тогава вместо „по половин”, дяловете на съпрузите остават общо половин в декларацията.

Няма как и двете неща да са верни!
Освен това излиза големият въпрос, как с кредит от 42 000 евро, се купува собственост за 108 273,21 евро плюс гараж за 16 842,98 евро?
Това са 125 116 евро или министерските доходи за нещо като петилетка! Само разликата между кредита и придобивките е 83 116 евро или 162 560 лв.!
Тя е огромна и е необяснима за запълване от фамилията при без друго неизлизащата сметка в доходите и разходите на министерското семейство, която вече установихме.

Даже вписаните 20 000 евро повече в графата ипотечен кредит от ДСК – 62 000 евро, вместо 42 000 евро от декларацията предишната година, стоят лъжливо, понеже в лева отново фигурира стойността от документа, пуснат от министъра през 2018 г. – 82 144 лв.
В същата графа, вместо 2 кредитни карти по 5000 евро, изведнъж е вписана нова кредитна карта от 10000 евро на министъра и три кредитни карти на г-жа министершата от по 3500 лв. – общо 10 500 лв.

Вмъкването на тези заеми в декларацията обаче не помага нито на обяснението за купуването на жилището през 2014 г., нито изразвнява баланса на семейния бюджет.
Защо?

Оказва се, че само за година министърът, на когото не му излизат сметките, еувеличил спестяванията си с 16 000 лв., а съпругата му се е сдобила с влог от 18 000 лева.

Купили са и парцел от 14 кв.м в София за 947 лв., каквато цена – отново – е невъзможна.
Как? Това е много интересно, понеже в графа вземания няма нищо, нито пък фамилията е извършвала продажби.

Министърът обаче вписва скочила с 19 000 лв. заплата! За година!
От 41 000 на 60000 лв., което прави чисто 54 000 лв. след данъци, които е получил Съпругата му обаче го бие по скок на парите – от консултантската си фирма – отявлен конфликт на интереси при съпруг министър – и от заплата плюс ”трудови правоотношения извън заеманата длъжност”, каквото и да значи това, доходите й растат от 32 000 лв. на 50 804 лв., което след приспадане на данъци е 45 756 лв.
"114 квадрата с включена така модната сред властовите ни кадри голяма покривна тераса,

колкото двустаен апартамент, на централния бул. Стамболийски за 120 000 лв. или 527,41 евро е истинска сензация, но за шефа на Комисията за защита на потребителите явно чудото е реално", разкри и доказа с нотариален акт сайтът Проватон. Данъчната оценка е малко по-ниска от изповяданата стойност на сделката, но е поне 3 пъти под пазарната цена, на която законът изисква да се вписват имотите. Държавата продава сходен апартамент в широкия център за 1379 евро на кв.метър, между частни лицата цената може да бъде и по-висока.

А Димитър Маргаритов е юрист. Висшият чиновник я е сключил на 11.12.2018 г.
Съседният апартамент също е собственост на Маргаритов и срещу него е записана още по-сензационна цена – 90 900 лв., както разбираме от текста по кредита, отпуснат му за новата покупка и описан в нотариалния акт. Интересно е обаче, че подобна собственост не фигурира в декларацията на Маргаритов пред КПКОНПИ. Нито за 2018 г., нито за предишната 2017 г.

Така се разбира защо на негово име и на съпругата му Мария фигурират 2 ипотечни кредита, след като признават 1 жилище.
Единият е към любимата ДСК, финансирала сделките за 2 от апартаментите на Владислав Горанов, на Цветанов, на министъра на образованието Красимир Вълчев, а и на Маргаритов. Той е за 62 906 евро или 123 033 лв.

Важно е да отбележим, че съпругата на Маргаритов бе описана от нас като съдружничка на жената на министъра на образованието в консултантска фирма и шеф на фондацията на най-голямото издателство за учебници Просвета , работеща като консултант за европейската агенция на МОН, което е ужасяващ конфликт на интереси, предвид роднинството с министъра.

Към него фамилията прибавя втори ипотечен кредит, вече за декларирания апартамент, който е отпуснат от ПроКредит Банк и е за 245 500 лв. При неизплатен стар. Истинско чудо в банкерството.

И така 400 000 лв. борчове при 2 заплати от по 3000 лева на месец на двамата.
Ако едната заплата отива само за банкови разходи, как се поддържат 2 жилища, плаща се

наем 600 лв., деклариран пред КПКОНПИ за 3-то, та и за година се спестяват 25 000 лв., пак според вписаното от Маргаритов в документа му????
Тук прибавяме важната информация, че предишната година, без да декларира какъвто и да било имот, семейството пак има 2 ипотечни кредита, които вписва пред КПКОНПИ.

Единият е за 47 113 евро, а другият за 64 698 евро, като и при двата е вписан „остатък”. Тоест, плащало се е нещо, но неясно какво.
Пък и нищо не е продавано, поне според вписаното в декларацията, която задължава по закон чиновниците да си признаят цялото имущество.
В левове дълговото бреме, преди поемането на нов четвърт милион борч, е 218 683 лв. или семейните доходи за повече от 3 години на фотосинтеза.
Ако приемем, че новият кредит покрива старите, не е ясно откъде се допълват пари за цената на последния апартамент, таксите по придобиване и ремонта на новозакупеното от Маргаритови жилище.

Без човек да бъде юрист или счетоводител, ясно е, че сметката не излиза с много хиляди лева.
Странно, че банката не му е мислила дълго: кредитът е сключен същия ден като сделката и е със срок 324 месеца – отново изпадане от рамката – 27 години. Защо не обичайните 25 или 30?
Така се защитават потребителите явно.

Помолен за коментар министърът на образованието подчерта, че няма общо с делата на Маргаритов, нищо че са роднини.

Уважаеми господин Цацаров,
Поради твърденията на министъра на образованието, че съпругата му няма нищо общо с фирмата „ПР енд ивент Консултинг” АД, сме принудени да предоставим разпечатка от търговския регистър, от която личи, че срещу нейното име е записано участие в Съвета на директорите на дружеството.

А лицата, които са собственици, са от най-близкия приятелски кръг на министъра и неговата съпруга и на ръководителя на КЗП и неговата съпруга от съвместната им работа в МОН и си остават до ден днешен.

Успех!

София, 18.06.2020 г. Екипът на 19 минути


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени