10% по-чист въздух с опита на Виена в София
"Виена има над 50 години практика в сферата на управлението на отпадъци и ние имаме възможността да се възползваме от натрупания опит и резултати при изграждането на софийската интегрираната система за управление на битовите отпадъци,” каза кметът Йорданка Фандъкова при посещението си на две инсталации за термична обработка в австрийската столица. Там заводът е в близкия до центъра 9 район и е архитектурна забележителност с почерка на световноизвестния Хундертвасер.
В столицата на Австрия работят 4 инсталации за термично третиране на отпадъците, част от структурата на общинското енергийно дружество Виенска енергия. С енергия от отпадъци се топлят 45 процента от домакинствата във Виена. От 2016 година всички битови отпадъци в София, генерирани от домакинствата, се приемат и се третират в съоръженията на модерния ни завод, като се произвежда РДФ гориво и компост, като преди това се отделят всички материали, годни за рециклиране.
Инсталация за производство на топлоенергия от РДФ гориво е проектирана от датската компания Ramboll A/S, избрана след конкурс с 22 кандидати. Технологията „скарно изгаряне“ отговаря на изискването на ЕК за „най-добра доказана технология“, която подкрепя и с еврофинансиране. Същата технология използват и инсталациите във Виена. Избрана е от Копенхаген за завода, който е пуснат в експлоатация 2017 г., и от Сингапур за съоръжение, което ще бъде пуснато през 2023 г.
Над 450 подобни инсталации работят в цяла Европа. Най-много са в Скандинавските държави, Германия и Франция. С пускането на новата инсталация ще се заместят част от старите мощности на ТЕЦ София. По този начин се намаляват емисиите, които ТЕЦ-а емитира във въздуха. С новата инсталация фините прахови частици от ТЕЦ „София“ намаляват с 6 т на година или с 9,6%.