1,02 лв. по-скъп дизел днес при $11,05 по-евтин нефт от преди 1 г. и защо 15% разлика с бензина?
Посрещнахме днешния 7 ноември 2022 г. с цена на нефта Уралс, от който Лукойл прави горивата у нас, от 71,36 долара срещу 82,41 долара преди година, както показва безпристрастната статистика на oilprice.com.
При това, без да се брои даваната от Русия отстъпка на онези като нас, които все още й купуват петрола. И без да смятаме, че Лукойл добива черното злато от собствени находища, т.е. му излиза много по-евтино.
Това е точно 11,05 долара по-малко от неговата цена преди една година.
За това време няма никаква промяна на данъците върху печалбата и добавената стойност, нито на акцизите, които у нас са най-ниските в ЕС, само доларът е 10% по-скъп, но неговата тежест в сметката е нищожна, тъй като руснаците вече смятат всичко не в американска валута, а в рубли, а техният курс е същият като преди година.
Какво обаче става с цените на дизела?
Днес той струва 3,45 лв. за литър в София, а на 7 ноември 2021 г., при значително по-висока цена на руския нефт, се е продавал само за 2,43 лв., както сочи безпристрастната статистика на fuelo.net.
Това е абсолютно необяснима разлика от 1,02 лв. повече тази година, което още веднъж доказва, че поради липсата на контрол от държавата – сега вече от служебното правителство, Лукойл прави невероятни свръхпечалби – над лев от всеки литър. Като имаме предвид, че при 2,43 лв. също не е работел на загуба – декларира 45 млн. печалба за миналата година.
Също така необяснима е все по-голямата ножица между цените на бензина и дизела, който е вторичен продукт от него и би следвало да бъде по-евтин. Само че той е с невероятните 15% по-скъп. България е една от 2-те страни с такава аномалия, независимо че е производител на горивата, които се продават у нас.
Договорките на президента с мениджмънта на руската компания за 3 лв. цена на бензина, направени на среща преди около месец, явно се спазват, но защо в тях не участва дизелът, който следва да бъде далеч под 3 лв.?
Това ощетява шофиращите и возещите си в над 1,5 млн. превозни средства в България, които се движат именно на това гориво. И са не по-малко данъкоплатци на тази държава, отколкото колегите им с возила на бензин, газ или електричество.
Илиян Костадинов