FACEBOOK

Шампиони сме по кражба на европари

Средства на Европейския съюз за общо 888 милиона евро са били раздадени през миналата година в схеми за предполагаеми измами и водещите държави по злоупотреби са Румъния, България и Унгария.

Това се твърди в годишния доклад на Европейската служба за борба с измамите с еврофондове (ОЛАФ), разпространен във вторник. Резултатът година по-рано бе 901 милиона евро, но въпреки лекото намаляване на сумата, тя остава около 0.6% от целия бюджет на ЕС от 141 млрд. евро. Измамите са съсредоточени предимно при земеделските субсидии и подпомагането на бедните райони.

В доклада като пример за почти 1400 проверени случая изрично се посочва този с плащане на 1.3 милиона евро за предприятие за замразени зеленчуци в България. Имената на компанията и заподозрените лица не се посочват, но е известно, че средствата са от фонда за развитие на селските райони.

Първоначалната информация не е дошла от България, а от Генералната дирекция за развитието на земеделието и селските райони към Европейската комисия. Там се усъмнили, че има манипулиране на поръчката за оборудване, и последвалият анализ на документи от българската разплащателна агенция показал, че става дума за измамно раздуване на цените и злоупотреба с евросредства.

След проверки на място в сътрудничество с български следователи е било потвърдено, че целият проект изобщо не е отговарял на условията за финансиране от еврофондовете. Собственик на предприятието се оказала италианска компания, управлявана от италианец, който е собственик и управител на фирмата, спечелила поръчката за доставка на оборудване. Това означава, че имаме случай на подставена компания, действала само като посредник и доставила машините при силно завишени цени.

След препоръките от ОЛАФ в Италия и България са в ход наказателни разследвания, се посочва в доклада.

Джовани Кеслер, генерален секретар на ОЛАФ, посочва, че не смята, че в ЕС има масова корупция. Но според него рязкото увеличаване на броя на засечените измами след 2013 г. показвало, че агенцията постига успехи в убеждаването на хората да докладват подобни съмнения.

Що се отнася до възстановените по съдебен път средства, през 2015 година те са били 187 милиона евро, което е понижение от 10% спрямо 2014 година.

През последните години само половината от препоръките на ОЛАФ за съдебно преследване от националните органи на реда и правораздаването са довели до реални процеси, припомня "Ройтерс".

Кеслер подкрепя създаването на европейска прокуратура, която би дала и допълнителни правомощия на агенцията му да разследва. Правителствата на 28-те държави, обаче, са против.

В същото време ОЛАФ се занимава с всевъзможни случаи – от измама по екопроект в Африка до разбиването на престъпна мрежа за фалшиви шампоани в Испания.

През 2015 година агенцията е приключила 304 разследвания, което е рекорден брой, се казва в съобщението. Започнати са нови 219 проверки, като за средно 2 месеца служителите успяват да преценят кои от над 1440 докладвани случая заслужават сериозно внимание.

Източник: Дневник


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени