FACEBOOK

Фандъкова качи Черни връх

Шабан Мустафа и Елена Димитрова са шампионите в тазгодишното изкачване на Витоша. Двамата бяха най-бързи по 18-километровото трасе от НДК в центъра на София до Черни връх с денивелация 1734 метра. Шабан финишира за 1.43:13 ч., горещото време възпрепятства атаката на собствения му рекорд за скоростно изкачване на витошкия първенец (1.36:45 ч. от 2015 г.). Шабан се изстреля напред още след старта и не изпусна водачеството до върха.

След две седмици на Мустафа предстои изнурителен планински маратон на 42 км в Швейцария. Втори днес финишира дългогодишният бегач на дълги разстояния и неколкократен победител в Маратон София Петко Стефанов с 1.51:05 ч., а трети е Димитър Михайлов с 1.54:28 ч. При жените най-бърза бе Елена Димитрова изкачила върха за 2.14:22 ч., пред Анна Стефанова 2.24:16, бронзът бе Каролина Калибацева 2.30:53 ч.
Всички те бяха приветствани от близо 3000 души, които изкачиха витошкия първенец по стъпките на Алеко. Сред тях бе и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, която отличи призьорите в бягането и поздрави участниците в Националния туристически събор.

„Прекрасно е, че виждаме толкова много хора тук на върха, сред чистия въздух и красотите на природата. София има безценно богатство с Витоша и за нас е приоритет колкото се може повече съграждани и гости на града да имат лесен достъп до планината, до бъдат по-често сред природата,“ каза Фандъкова, след като поднесе цветя пред барелефа на Алеко Константинов на Черни връх (на 2290 м), както сториха мнозина от участниците в туристическия събор.

Кметът Фандъкова връчи възпоменателни медали на доц. д-р Венци Росманов - председател на Български туристически съюз, Зорница Радонова – изпълнителен секретар на БТС, д-р Анна Петракиева - директор на Природен парк Витоша, Снежана Петрова – доскорошен директор на Природен парк „Витоша“ и Петър Панков – изтъкнат скиор и организатор на планински бягания.

Всички финиширали получиха подарък сувенир от "София - Европейска столица на спорта". За първи път тази година най-бързите можеха да се проследят онлайн чрез GPS-система по пътя им към върха. И това лято всички участници в празника се включиха в инициативата „Нека пазим планината и да не оставяме боклук след себе си“.
За пета поредна година Фондация София – европейска столица на спорта, Български туристически съюз, Природен парк Витоша и Сдружение Маратон организираха големия спортен празник и няколкото емблематични събития, събрали хиляди на Витошкия първенец. Още в ранни зори два пешеходни лъча потеглиха от Златни мостове и от Железница за да се съберат на върха, където Националният събор отбеляза 124-ата годишнина на туристическото движение в България.

Всяка последна неделя на август хиляди си припомнят как през 1895 г. Алеко Константинов е повел около 300 души от морената пред Народния театър „Иван Вазов” към Черни връх. Сега в тържествата участваха представители на туристическите дружества, членове на БТС от цялата страна, както и държавни институции, за които развитието на туризма е приоритет. Те бяха поздравени и от доц. д-р Венци Росманов - председател на Български туристически съюз, д-р Анна Петракиева - директор на Природен парк Витоша, Анатоли Илиев – организационен секретар на София – европейска столица на спорта и член на управителния борд на ACES EUROPE и др. Всички те също поднесоха цветя пред барелефа на Алеко Константинов.

С тържествата на Черни връх бе дадено и началото на поредицата от празненства и събития, с които ще се отбележи 85-ата годишнина на Природен парк Витоша. В празника се включи и Столична библиотека към Столична община, която ще осигури много награди. Последва богата Концертна програма с концерт на хор „Планинарска песен – Филип Аврамов” и МВГ „Вежен” - Тетевен, на хижа Планинарска песен Сред изпълнителите бе и прочутият народен певец Александър Александров, който създаде прекрасно настроение и поведе хората на върха. Изтеглена бе и томболата за участниците в Националното движение Покорител на десетте планински първенци.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени