Триъгълник на пожара и 4 вида пожарогасители: Какво трябва да знае всеки

Рискът от пожари е сред многобройните опасности, които дебнат човека и природата във всеки един момент. В тази връзка Сдружение „Екопрограма” организира серия от обучения за младите, в рамките на проекта „Предай доброто!”* под надслов: "Как да помагаме при бедствия и как да се предпазим при пожар". Те са водени от един най-известните доброволци у нас Лазар Радков и екипа на „Спасителен клуб за бъдеще”.
Последното обучение се проведе в Бургас и беше насочено към млади доброволци, които придобиха ценни умения за справяне в критични ситуации и спасяване на човешки живот. Основната цел беше да ги подготви за бърза и адекватна реакция при извънредни обстоятелства, като същевременно се повиши тяхната лична сигурност. Обучението обхвана основни принципи на поведение при природни бедствия като земетресения, наводнения и пожари, съдържанието на аварийна раница, оказване на първа помощ и разпознаване на потенциални заплахи. След теоретичната част участниците приложиха знанията си в практическа симулация и вече са подготвени да действат ефективно при нужда.
Една от ключовите теми в обучението бе посветена на рекацията при пожари.
Когато възникне нежелано възпламеняване задължително трябва да знаем за т.нар.
ТРИЪГЪЛНИК НА ПОЖАРА - 3 фактора за възникване на пожар:
1. Достатъчно КИСЛОРОД, който да поддържа горенето;
2. Достатъчно ТОПЛИНА, за да се достигне температурата на запалване;
3. ГОРИВО или горими материали.
Тези 3 фактора заедно довеждат до протичане на ХИМИЧЕСКА РЕАКЦИЯ – пожар.
При отстраняване на 1 от тези 3 фактора пожарът е погасен.
Друг важен факт, който трябва да знаем е, че ако използвате грешен тип пожарогасител за определен клас пожари, може да усложните ситуацията, тъй като те се класифицират според вида на горимите материали:
Клас A: Твърди вещества - дърво, хартия,текстил,отпадъци, пластмаси.
Клас B: Горими течности — бензини, нафта, масла,ацетон и др.
Клас C: Горими газове – метан, етан, пропан – бутан и др.
Клас D: Горими метали — калий, натрий, магнезий, алуминий. Изискват специални гасителни средства като Метал – Х, пени за гасене на алкални метали и др.
Клас Е: Уреди под електрическо напрежение.
На българския пазар са въведени 4 вида пожарогасителя: воден, пенен, прахов и СО2:
1. Водни и пенни пожарогасители
Действието на водните пожарогасители се основава на охлаждащия ефект, т.е. те гасят отнемане на топлината – елемент от Триъгълника на пожара. Те са ефективни само за гасене на пожари при материали Клас А: дърво, хартия, текстил, пластмаси и др. Използването на вода за гасене на горими течности (бензин, нафта) или мазнини (като горящо олио в домакинството) може да причини по-бързото разпространение на пожара.
Използването на вода за гасене на пожари под ел. напрежение води до токов удар. Ако се налага гасене на ел. уреди с воден пожарогасител, първо се уверете, че уредът е изключен от ел. захранването.
Пенните пожарогасители също са на водна основа и обикновено се използват за А и В класове пожари.
2. Пожарогасители с въглероден диоксид
CO2 - бутилките са боядисани в сребрист цвят или в червено. Под натиска на високото налягане късчета сух лед във вид на сняг се изхвърлят през снегообразувателя. Те намират приложение в лаборатории, работилници, кухни и горивни стопанства.
Пожарогасителите с въглероден диоксид се използват за гасене на пожари от класове В, С и Е (течности, газове и пожари в ел. уреди и инсталации).
2. Пожарогасители с въглероден диоксид CO2 излиза във вид на сняг при температура около минус 68 градуса по Целзий и отнема част от топлината на пожара.
Пазете незащитените части на тялото!
Въглеродният диоксид е негорим газ, който отнема достъпа на кислород като елемент от Триъгълника на пожара. Без кислород горенето се прекратява.
3. Прахови пожарогасители
Праховите пожарогасители гасят чрез образуване на тънък прахов слой над горящите материали. По този начин прекъсват достъпа на кислород от въздуха къмбгорящите вещества и материали. Те се зареждат с прах, съдържащ амониев фосфат или натриев бикарбонат. За транспортиращ газ се използва азот под налягане. Те са боядисани в червенн цвят.
Върху праховите пожарогасители може да видите следното означение:
- ABC (т.е. подходящи за гасене на пожари от Клас A,B и C)
- BC (приложими за гасене на пожари от Клас B и C)
*Проектът "Предай доброто!" на Сдружение "Екопрограма" се осъществява с подкрепата на Министерството на младежта и спорта по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл.10а от Закона за хазарта (2023-2025). (НПИМД-ТО1-О-022/2024, Договор № 25-00-63/22.11.2024г.)