Софийските адвокати с ултиматум към властта: 40% признати разходи или няма да се явяват по дела
Столичната адвокатска колегия постави ултиматум на властта – до 22 януари 2021 г. да вземе конкретни мерки, за да подпомогне адвокатите заради кризата от COVID-19 или те ще предприемат ефективен протест и няма да се явяват по дела, предаде news.lex.bg.
Искането е заявено в писмо, подписано от председателя на колегията Ивайло Данов до шефката на парламента Цвета Караянчева, правната и бюджетната комисии, Министерския съвет и министъра на финансите Кирил Ананиев (пълния текст на писмото виж в следващите прикачени файлове 1, 2, 3, 4 и 5).
В него адвокатите напомнят, че са сериозно засегнати от кризата от COVID-19, но за разлика от всякакви други сектори, включително и представители на други свободни професии не са получили и елементарна подкрепа от държавата.
„За съжаление, адвокатската дейност като свободна професия е свързана с риска от липса на редовни доходи и е изцяло свързана с икономическата активност на гражданите и търговските дружества. Предвид икономическата стагнация и обективната невъзможност на клиентите ни да искат и получават правна помощ, както и режима на работа на съдебната система, адвокатите масово изпаднаха в тежко икономическо положение. Обективните разходи за адвокатската дейност не могат и не трябва да се покриват с почти липсващите приходи от нея“, пише в писмото.
В него се напомня, че съдилищата не работиха пълноценно два месеца, сега продължават да се отлагат дела заради пандемията, а на това отгоре в момента съдебната система провежда инвентаризация. „В този период разходите на адвокатите не намаляха, а напротив, тъй като продължиха да плащат разходите за своите офиси, както и за заплати на деловодители, секретари, адвокатски сътрудници и друг персонал, включително като самоосигуряващи се лица продължиха да плащат редовно своите осигуровки и данъци“, обясняват адвокатите и напомнят, че тяхната работа обичайно изисква личен контакт с клиентите, което е свързано с допълнителен риск.
Затова още през пролетта Висшият адвокатски съвет поиска нормативно признатите разходи за адвокатите да бъдат увеличени от 25% на 40%. От САК го подкрепиха, а сега заявяват и готовност за протест, след като нямат отговор от властта.
„Обръщаме към Вас с искане за осъществяване на незабавни изменения на нормативната база, като се предприемат мерки за намаляване на данъчната тежест на адвокатите, действащи като самоосигуряващи се физически лица. Настояваме в спешен порядък да се инициират и извършат конкретно промени в данъчния режим на адвокатите, който да позволи икономическото им оцеляване чрез увеличаване на нормативно признатите им разходи от 25% на 40%“, заявяват адвокатите.
И посочват, че действащият режим за данъчно облагане на свободните професии не държи сметка за особеностите, отговорността и тежестите при осъществяване на адвокатската дейност.
„Адвокатите изпълняват публични функции, възложени им със закон, но са поставени в неравноправно положение спрямо други свободни професии, което практически води до завишено и несправедливо данъчно облагане.
Адвокатите попадат в най-ниската категория лица, упражняващи свободни професии с нормативно признати разходи – 25% от приходите, поради което облагането на доходите на лицата, упражняващи самостоятелно професията, е завишено почти двойно в сравнение с редица други свободни професии, поради ниския размер на нормативно признатите разходи.
Изискванията към адвокатите са изключително високи и за разлика от останалите данъчни субекти, които попадат в категорията на чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ и които, ако наемат персонал, могат свободно да се регистрират като търговци по Търговския закон, респ. да се облагат по реда на ЗКПО, за адвокатите подобна възможност не стои“, пишат столичните адвокати до законодателната и изпълнителната власт.
Те заявяват, че ако отново бъдат игнорирани и не бъдат взети ефективни и реални мерки, ще бъдат принудени да изразят гражданската и професионалната си позиция чрез ефективни протестни действия. И дават ясно да се разбере и какви биха били те: „Евентуалното блокиране на осъществяване на правната помощ и неявяване по дела и предварителни производства ще има широк обществен и международен отзвук и ще демонстрира, че имаме решимост да отстояваме правата си“.
Адвокатите дават на властта срок до 22 януари 2021 г., за да предприеме конкретни мерки, като в противен случай ще пристъпят към ефективен протест.