FACEBOOK

Само 35% в ЕС искат по-нататъшно разширяване: Проучване

Голяма част от гражданите на ЕС са скептично настроени към бъдещото разширяване на блока, като мнозина от тях не виждат икономическа полза от потенциалното членство на Украйна, сочи проучване, проведено по поръчка на Европейския съвет за външна политика (ECFR).

Проучването, проведено от Yougov и Datapraxis в шест държави от ЕС (Австрия, Дания, Франция, Германия, Полша и Румъния) установи, че 35% от анкетираните подкрепят незабавното приемане на нови държави в ЕС, докато 37% са против. Останалите или не знаят, или са безразлични.

Съществува забележима разлика в начина, по който основните държави от ЕС и относително новите страни гледат на потенциалното разширяване. В Румъния и Полша съответно 51% и 48% искат блокът да се разшири, докато само 28% от германците и австрийците и 27% от французите подкрепят идеята. 53% от австрийците, 50% от германците и 44% от французите се противопоставят на добавянето на нови държави членки към блока.

Що се отнася до приемането на Украйна, 37% от гражданите на ЕС смятат, че тя трябва да стане член, докато 33% са против. Най-висока е подкрепата за влизането на Киев в Дания (50%) и Полша (47%). Германците обаче са по-разделени по този въпрос (37% за и 39% против), както и французите (29% за и 35% против). В Австрия мнозинството (52%) се противопоставя на присъединяването на Украйна.


Много граждани на ЕС смятат, че членството на Украйна ще има отрицателен ефект върху блока. 45% смятат, че присъединяването на Киев ще има малко или голямо отрицателно въздействие върху сигурността на ЕС, а 38% изразяват известни опасения относно икономическите последици. 25% твърдят, че присъединяването на Украйна ще има положителни последици за сигурността на ЕС, а 30% смятат, че то ще подобри европейската икономика.

Новото проучване беше публикувано, след като в началото на ноември Комисията на ЕС препоръча да се започнат официални преговори за присъединяване с Украйна, като председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен се позова на напредъка на Киев във вътрешните реформи.


Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан оспори оценката на фон дер Лайен за напредъка на Украйна, като нарече страната "една от най-корумпираните" държави в света. Той също така изрази опасения, че членството на Украйна може да се превърне в огромно икономическо бреме.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени