Разрешиха детски градини на първите 2 етажа на сградите, чакат се частни проекти, които да ги даряват
Проблемът с недостига на места в детските градини, който е особено остър в София, намери още едно възможно решение. Една от пречките за откриване на нови места досега беше законовото изискване заведенията да бъдат само в отделни здание, при това в обособени за целта имоти. Освен всичко, това изисква и наличие на голямо количество свободни общински парцели, при това точно в най-горещите зони, където растат нови жилищни сгради и имаме презастрояване.
А на практика точно на такива места терени всъщност липсват. От друга страна, там, където има големи свободни общински парцели, пък няма интерес от страна на родителите, тъй като това вече са на практика предимно отдалечени територии в покрайнините и не са достатъчно удобни логистично за строеж на този специфичен тип сгради.
Затова беше отворена вратата за частно партньорство в това отношение. Частни предприемачи ще могат да дават първите два етажа от сградите си за общински или също частни детски градини. Такава практика имаше например при соца с разкриването на т.нар. „филиали” на детски градини, разположени на партерите на немалко блокове в София и други градове, които и тогава се разрастваха по-бързо, отколкото можеха да се строят нови и нови детски заведения.
Създава се и още една възможност – работодателите да създават детски градини за наследниците на своите служители по месторабота, което със сигурност ще доведе, освен до повече удобство, и до намаляване на без друго претоварения трафик.
В Държавен вестник във вторник се публикува
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 26 от 2008 г. за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях, която дава основата за нови решения на проблема.
Министерството на здравеопазването предложи и се прие да отпадне изискването детските ясли и градини да бъдат непременно в самостоятелни сгради в обособени за целта поземлени имоти. „С оглед намаляване на недостига на места в детските ясли и градини се предлага да отпадне това изискване за детските заведения, независимо от собствеността им. Подобни решения са допустими и в голяма част от европейските страни“, пише в мотивите към наредбите.
Според здравното министерство така ще се осигурят допълнителни нови места в детските градини, а заедно с това ще се постигнат и други важни цели: намаляване на паразитния трафик в градовете при изграждане на детски градини близо до дома или разполагането им в близост до местоработата на родителите – административни сгради, бизнес и индустриални паркове, обслужващи сгради. Ще бъде създадена и възможност за придобиване на собственост на детски градини от общините за сметка на учредено право на строеж върху общински терени.
Проектът предвижда детските градини и ясли да бъдат разположени в първите два надземни етажа, когато са в нежилищна сграда или първия надземен етаж в жилищна сграда, а в полуподземния или подземния етаж се допуска разполагането само на котелно помещение. Детската градина трябва да се проектира и изгражда за не повече от две групи до 15 деца в група, а яслите – за не повече от две групи до 10 деца в група.
Не се допуска градините и яслите да граничат със заведения за хранене и развлечения; големи търговски обекти; лечебни и здравни заведения; обекти в областта на услугите; производствени обекти, независимо от техния капацитет и категория; обекти, източници на йонизиращи и нейонизиращи лъчения; асансьори, хидрофорни уредби, трафопостове и други подобни; обекти в областта на хазарта; обекти в областта на погребалните и траурно-обредните услуги.
Когато детската ясла е разположена на първите два надземни етажа и/ или на трети етаж за административните помещения, за нея трябва да се проектират и изградят отделни стълбища между първия и втория и/ или третия етаж, които са само за детската ясла. Теренът на детската градина трябва да включва не повече от 30% застроена площ и не по-малко от 50 % озеленени площи.
В следващите броеве очаквайте още по темата:
Има ли проекти за детски градини по новата наредба?
Кой помага, а кой пречи на проектите?
Има ли райони в София, които хем се оплакват, че нямат градини, хем не подават наличните проекти за нови?