Разводът у нас: от създаването на България преди 13 века
Само след малко повече от 5 години ще станат 13 века, откакто в България са уредени правилата на брака и развода. Това показа проучването на 19 минути във връзка с едва 50-годишнината от узаконяването на развода в Италия. Там това става чак на 1 декември 1970 г. и за малко възможността за официална раздяла да отпадне с референдум през 1974 г. Нашата консултация с бележит юрист разкри интересни неща от родната история по този повод.
Първите правила за брако-разводни дела по нашите земи са на базата на Еклогата – сборник от закони, издаден през 726 година от император Лъв III, Синтагмата – Сборник от канони на византийското право, съставени от Матей Властар и Закон за съдене на людете. Не е тайна, че още от прародината си - Кубратова България, заради връзките на хана с Константинопол, нашите дворцови порядки са като византийските, а даже се и спори дали както Кубрат, така и царувалият баш през 8-и век с приемането на Екологата велик хан Тервел - неговият внук, не са били християни. Съвременните учени са убедени, а има и материални знаци за това, освен писмени свидетелества, че са били покръстени. Във всеки случай, в техните дворове царели византийските порядки.
А първите сведения, които имаме за чисто български брако-разводни тегоби са запазени данни за питане на Борис I до Папа Николай преди Покръстването, т.е. за езически бракове, уточни видният юрист, до когото се допитахме.
Порядките се променят по
Османско време, но също така са надлежно регламентирани. След Освобождението се появява съответният Закон за лицата и семействата, последван от по-високия по ранг Семеен кодекс.