FACEBOOK

Протест на земеделци ще блокира Орлов мост

Земеделски производители от цяла Южна България ще излязат днес на протест и възнамеряват да блокират Орлов мост.
Земеделски производители протестират срещу еднодневните трудови договори. Според тях сегашната процедура за наемане на временни работници е прекалено тромава и настояват за по-облекчени правила.

В протеста ще се се включват над 400 души от цяла Южна България – Пазарджик, Стрелча Казанлък, Карлово, Стара Загора, Димитровград, Свиленград. Това съобщи Стоян Кузев, производител и кмет на пазарджишкото село Юнаците пред Дарик.

Групата тръгва от пътния възел при Гелеменово на магистрала „Тракия” в 12 часа на обяд, а в 13 часа започва протестният митинг пред Парламента, след което стотиците недоволни поемат на пешеходно шествие към Орлов мост.

След протеста си на 27 април недоволните земеделци издигнаха 5 искания. Първото от тях – за оставката на социалния министър Ивайло Калфин, отпадна, след като той сам се оттегли от поста си.

Земеделците настояват да бъде отменен чл. 114а от Кодекса на труда в сегашния му вид, който регламентира еднодневните трудови договори на сезонните работници.

По настоящите правила производителите купуват бланките за тях, всяка сутрин трябва да попълват отделен договор за всеки нает и на същия ден да регистрират документите в НАП. Така един трябва да се занимава с бюрократщината, вместо да се труди на полето.

Кузев подчертава, че с колегите му са съгласни, че доходите на надничарите трябва да излязат на светло. Самите агробизнесмени имат интерес от това, понеже документиран, този разход ще намали облагаемата сума в данъчните им декларации.

Със съмишлениците му са направили проучване и имат конкретни предложения за приложими промени. В Румъния, например, земеделците попълват общи дневници за наетите работници и ги представят пред трудовата инспекция в края на сезона, тогава внасят наведнъж и дължимите осигуровки. В Латвия пък е въведена система с таксови марки, които също се отчитат след кампанията.

Хората от агробизнеса недоволстват и срещу задължението да записват платени курсове по растителна защита към Агенцията по храните, при условие, че всеки от тях се съветва с агроном. Обученията са по 300 лева.

Друг тежък проблем са задължителните водомери на сондажите за добив на подпочвени води. Сондите са насред полето, а опасенията на земеделците са, че водомерите ще се крадат. Ако след кражба бъдат проверени, освен за нов уред те ще трябва да плащат и санкции. Вместо това Кузев посочва по-разумно решение, прилагано в Испания. Там е определена средна такса на декар според отглежданата култура и потребностите й от вода, а така нуждата от водомери отпада.

До момента единственото постижение на протестиращите след няколко месеца преговори е обещание, че промените в закони и наредби за агросектора няма да се въвеждат веднага и да заварват земеделците неподготвени, а от началото на следващата стопанска година – през октомври.

Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени