Превенцията започва с информираност: Обучения за учениците в София

На 12 юни (петък) в София ще се проведат две неформални обучения под надслов „Поколение в риск“, посветени на превенцията на употребата на вредни и забранени вещества сред подрастващите. Домакин на събитието ще бъде НПГПТО „М. В. Ломоносов“.
Събитията са част от инициативата „Живот без дим“* на Сдружение „Победа сега” и ще бъдат водени от журналиста Борис Ангелов и психолога Маргарет Василева. Основната цел на кампанията е да предпази младите хора от употребата на вредни вещества чрез образование, информираност, подкрепа и изграждане на здравословни навици.Проектът се реализира по Националната програма за превенция и информираност (2026–2030) с подкрепата на Министерството на младежта и спорта.
Дата: 12 юни (петък)
Събитие 1: 09:50 ч.
Събитие 2: 10:45 ч.
Място: НПГПТО „М. В. Ломоносов“ – киносалон (ж.к. Илинден, ул. „Иван Грозев“ 6)
Обученията имат за цел:
- Повишаване на информираността за рисковете и последствията от употребата на алкохол, тютюневи изделия, електронни цигари, наркотици и други вредни продукти.
- Подпомагане на младите хора да правят осъзнат избор в полза на своето здраве и бъдеще.
- Насърчаване на ранната превенция като най-ефективен начин за ограничаване на зависимостите.
- Укрепване на сътрудничеството между родители, учители и ученици за създаване на подкрепяща среда.
- Стимулиране на участието в спортни, културни и доброволчески дейности като алтернатива на рисковото поведение.
- Осигуряване на достъп до професионална помощ и подкрепа от психолози, педагогически съветници и други специалисти при необходимост.
*Проектът „Живот без дим” на Сдружение „Победа сега” се осъществява с подкрепата на Министерството на младежта и спорта по Националната програма за превенция и информираност (2026-2030). (НППИ-ТО3-069/2026, Договор № 25-00-1/16.06.2026г.)










