Петролът пада, бг горивата скачат, властта пак е пас
Новините за скорошното стигане до сделка и официалното излизане на Иран на петролния пазар доведоха до спадане от 2-3% на цените на черното злато през последните дни. Странно защо обаче, вместо да паднат с поне 5-6 стотинки, горивата у нас подскочиха по цени с 3 стотинки и дизелът в София достигна 2,70 лв., а бензинът – 2,64 лв.
Само по себе си дори това е нелогично – отпадъчният продукт само у нас струва повече от основния.
Няма никаква логика цените на горивата в момента при котировки на петрола от 90 долара да бъдат по-високи от онези, които имахме при нефт от 140 долара покрай Арабската пролет.
Още повече, останалите компоненти на цената – данък печалба, данък добавена стойност и акцизи са с неизменена от 12 г. стойност. Курсът на долара също не може да бъде оправдание за картела на горивата, защото е константа.
Напомняме, че нито лятното падане с 20%, нито октомврийско-ноемврийското от 22% се отразиха някога на цените на бензина и дизела у нас дори с 1 стотинка надолу.
В същото време, всяко покачване се отразява същия ден, а понякога и авансово на цените на бензиностанциите се променят нагоре.
Пълен абсурд обаче е сегашната ситуация, когато котировката на суровината пада, но цените на бензиностанциите се качват.
Своеволията, от които търговците на горива печелят стотици милиони лева за тези месеци, обаче кой знае защо срещат пълен пас от страна на държавата.
Ясен факт е, че съпругът на ресорния вицепремиер Корнелия Нинова беше дългогодишен висш служител на българското поделение на ЛУКойл, след като преди това е бил митничар и работническо-мениджърски приватизатор.
Ясен факт е също, че кадърът на Нинова и нейния ментор Р.Овч. – подсъдимата заедно с бившия енергиен министър за милиони Анна Янева кой знае защо остана възлов член на ресорната Комисията за защита на конкуренцията, председателствана от майката на депутата от ГЕРБ Ал. Ненков и бивша заместничка на Бойко Борисов като кмет Юлия Ненкова. Което обяснява защо на изпроводяк старата власт удължи мандата на 2-те с 2 години.
Напомняме, че в този си състав Комисията – този уж независим орган, постанови, че картел на горивата у нас няма, независимо от еднаквите цени на уж конкурентните вериги.
Интересно е обаче защо Промяната не прави нищо по въпроса с горивата и техните очевидно нелогични и неадекватни цени.