Още 1 застраховател пред фалит, сочи Агайн
На 21ви август, бившият зам.-председател на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн потвърди за сериозен проблем с втори застраховател у нас в ефира на бТВ. Може би е пресилено да се говори за фалит на втора застрахователна компания, но има проблеми. Не мога да кажа повече. Има проверки на ДАНС. Има рискове в сектора, каза още Агайн. Ако в момента сте пострадали при застрахователно събитие, което трябва да плати "Олимпик", вие ще си получите парите от българския Гаранционен фонд, а той по-късно ще ги иска от кипърския, увери зрителите Ралица Агайн, цитирана от "Клуб Z".
Ако в момента сте пострадали при застрахователно събитие, което трябва да плати "Олимпик", вие ще си получите парите от българския Гаранционен фонд, а той по-късно ще ги иска от кипърския.
По-големият проблем е от 197 000 прекратени полици на 17 август, от които загубата за хората би била 9 350 000 лв. Тези пари в Кипър ще се търсят от разпродажба на активите на фалиралия застраховател.
Ако сте водач, който е имал гражданска отговорност в "Олимпик" и в момента причините щета, Гаранционният фонд ще я осребри на потърпевшия, но после ще трябва да я платите от джоба си.
Това стана ясно от първото интервю на подалата оставка зам.-председателка на Комисията за финансов надзор (КФН) Ралица Агайн пред бТВ.
"Да, гражданите ще си получат парите категорично - каза тя на въпрос какво става с потърпевшите от щета, обезпечена от фалиралата компания. - Има подписана конвенция мегду гаранционните фондове на ЕС. През 2012 г. е подписана от нашия фонд и 2010 г. от Кипър.
Най-накрая претенцията ще се плати от кипърския фонд, но междувременно българският фонд ще обслужва клиентите - тук ще преценяват обезщетенията на кого и колко трябва да се платят и след това ще се обръщат към кипърския фонд и ще ги изплатят."
Тя обаче посочи къде е по-голямата финансова "дупка" - хората, които са платили, но вече имат на практика прекратени застраховки в "Олимпик".
"Голямата загуба - това са 197 000 полици, които бяха прекратени на 17 август. Изчислих, че загубата би била 9 350 000 лв. Тези суми би трябвало да бъдат възстановени от застрахователя, но това зависи от процедурата, която трябва да започне пред кипърския съд."
Агайн обяви, че се очаква делото за несъстоятелност да стартира към септември и впоследствие ще трябва да се разпродадат всички активи на компанията.
Тя посочи и какво става с водач, който е имал полица ГО при "Олимпик" в момента: "Този човек, за съжаление рискът за него не е покрит... Виновният водач е този, който ще бъде краен платец. Режимът е такъв, че първо се обезщетяват пострадалите."
Напусналата шефка на застрахователния надзор се зарече, че Гаранционният фонд е в добра кондиция - той имал в момента 135 000 000 лв. разпологаеми средства,отделно били заделени резерви "в значителен размер".
Агайн не приема, че КФН е "проспала" уведомлението от Кипър още от 10 май - че лицензът на "Олимпик" там е отнет. А пък комисията не отнема лицензите на клон.
"Правомощията на зам.-председателя не предвиждат по никакъв начин той сам да ходи при другите органи – включително и при министъра на финансите, включително и при премиера, тъй като има някаква йерархия", каза бившата царистка по повод обвиненията на Владислав Горанов и премиера Борисов, че не ги е информирала.
Тя изготвила доклад до председателя, решенията взема цялата комисия като колективен орган.
"Когато на 10 май пристигна първото писмо от Кипър, докладвах на комисията и бяха взети същите реципрочни мерки, които кипърският регулатор иска от нас. А те са две:
- да забраним сключването на нови договори;
- да наложим забрана за разпореждане с активи от всички клонове в България.
Изпратени са тези данни на Търговския регистър, обявени са на интернет страницата на комисията, до Гаранционния фонд, включително е обявено и в "Държавен вестник".
Съгласи се единствено, че комисията не е комуникирала добре случилото се към гражданите, но пък комуникационната политика също не била задължение на зам.-председателя.
Тя даде пример за добрата дейност на застрахователния надзор, който отнел през м.г. лиценза на два български застрахователя. Например "Надежда", който бил много дребен, но на италианския пазар "започнал да извършва много агресивни действия" - точно както "Олимпик" на българския. Те останали без лиценз, когато продали застраховки за 1 млрд. евро за няколко месеца, а нямали средства за това.
"Има рискове в сектора особено в областта на застраховката "Гражданска отговорност" - каза тя. - Тези рискове са свързани с това - премиите от миналата година не са изцяло достатъчни, за да компенсират изплащането на обезщетение и другите разходи, които застрахователите правят."
Според нея не е нужно да се купува най-скъпото, но когато видите цена на застраховка, която е много по-ниска, много трябва да внимавате.
"Българското законодателство има една от най-големите защити изобщо в ЕС", каза Агайн.
Източник: clubz.bg
Снимка: Надежда Чипева