Още преди 8 ½ г. има решение за 7 блок (документи)
Премиерът Бойко Борисов гръмко обяви, че правителството ще даде старт на изграждането на 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй. Решението за това обаче е взето от МС още преди цели 8 и половина години, сочат документи от сайта на ведомството. Още тогава - при Борисов 1, трябваше да има избран изпълнител, но това така и не се случи и до днес.
Напомняме, че кабинетът Борисов 2 избра американската компания Уестингхаус за проекта, но след това изобщо се отказа от идеята за строителството на блок 7. Сега, при Борисов 3, премиерът пак обяви, че се търси нова технология за изграждането.
„Строителството на седми блок може да завърши най-рано през 2022 г.”, обяви още през 2012г. тогавашният шеф на централата Валентин Николов, сега - депутат от ГЕРБ. Прогнозата му обаче се базираше на идеята, че изпълнителят ще бъде ясен още същата година. Излиза, че 8 години по-късно проектът е почти на изходни позиции, а трябваше да е почти завършен.
"Няма сензация, този акт се очакваше, защото 2012 г. беше създадено предприятие към АЕЦ Козлодуй - Нови технологии. Там беше назначен един модерен екип", обясни пред БНТ енергийният експерт проф. Атанас Тасев, който тълкува новата закана на премиера. Той поясни, че настоящото решение на МС просто дава пълномощия на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да започне проучване относно технологиите - тоест, преминаване на един следващ етап.
Така и не стана ясно защо трябва България вече за трети път да стартира чрез БЕХ ново проучване за възможностите за строеж на 7-ми блок в АЕЦ Козлодуй след като за периода 2008/2015 вече има две проучвания за изграждане на такъв блок на испанската Empresarios Agrupados Internacional и на WESE (САЩ) за по над 1 мил евро.
Борисов дори посочи и мястото, на което правителството иска да изгради седми реактор на АЕЦ Козлодуй. Според проф. Тасев всичко това е предизборно решение, с което се цели да се прикрие провалът с Белене. Припомняме, че още в първия си мандат премиерът посети площадката на бъдещата АЕЦ Белене и установи „гьол” на мястото. Тогава кабинетът се отказа да продължи строителството на централата, която по международни оценки би струвала над 10 млрд. евро. Последва осъдителна присъда за България и в резултат данъкоплатците купиха 2 непотребни енергореактора. През годините Борисов се мяташе по темата, но без резултат.
Сега премиерът за пореден път заговори за американски технологии в АЕЦ Козлодуй. Припомняме, че централата присъстваше в разговора на Борисов с Тръмп в Белия дом.
След заседанието на МС стана ясно, че БЕХ влиза в преговори със САЩ за разработване на нови проекти в областта на ядрената енергетика - конкретно да се направи проучване на възможностите за изграждане на ядрена площадка номер 2 на АЕЦ Козлодуй. Каквито, както вече писахме имаме 2 - едното американско!