Окончателно: Билетът в София става 1,60 лв. от 1 юни
Увеличението ще обхване едва 3% от хората, които използват градския транспорт

Столичният общински съвет прие цената на билета за градския транспорт в София да бъде увеличена от 1 лев на 1,60 от 1 юни. При положение, че цената на абонаментните карти ще бъде запазена, увеличението на билета за еднократно пътуване, се отнася за едва 3% от хората, които използват тази услуга.
19' припомня, че според социологическото проучване на Идеологика 85% от ползващите градския транспорт имат абонаментна карта и цената за тях е от 36 до 44 стотинки на пътуване в зависимост от вида й. А 71% от онези, които все още използват само билети, са готови веднага да ги сменят с абонаментни карти, ако цената се вдигне. 45% от хората, които ползват градски транспорт смятат, че справедливата цена на услугата е над сегашния 1 лев, а едва 15% си купуват еднократни билети. Това означава, че новата цена ще засегне едва 3% от хората, коитоизползват тази услуга.
„За мен е важно хората да пътуват по-изгодно и да имат алтернативи”, каза кметът Йорданка Фандъкова по време на заседанието на Столичния общински съвет вчера. По думите й пътуването с карта сега излиза на цена под 50 ст. на общо основание и под 20 ст. за ученици, студенти и пенсионери. Намеренията са това положение да се запази, като се увеличи само цената на билета за единично пътуване от 1 на 1,60 лв. „Говорим за цялостна политика в сферата на транспорта, за модернизация, която да продължи с още по-ускорени темпове. В последните две години имаме най-голямата подмяна на транспортни средства - с 90% нови тролейбуси, трамваи, автобуси. Метрото продължава да се изгражда интензивно. Всичко това струва пари", обясни градоначалникът. „За мен е важно хората да имат алтернатива и да пътуват по-изгодно и евтино. Затова настоявах да бъде запазена цената на картите на градския транспорт", каза още Фандъкова. Другият вариант е бил да се покачат цените на всичко - на билета по-малко, повече на картите. Фандъкова отбеляза, че си дава сметка, че политическите сили имат трудна задача при вземането на подобни решения: „Лесна е задачата на опозиционните сили, които показват, че са против вдигането на цената на всичко. В същото време те нямат никакъв проблем в предложенията за модернизация, само че не казват откъде да дойдат тези средства”. Според кмета е по-важно да продължи модернизацията на автопарка, както и Центърът за градска мобилност да работи по-бързо за въвеждането на билетната системата, която осигурява по-справедливо заплащане за време или за разстояние.
Относно контрола върху гратисчиите, Фандъкова посочи, че той не зависи от цената, а от това да има повече контрольори и полицаи, които да работят заедно, но засега тези екипи са малко. Освен това трябва да се засили и постоянният контрол по рисковите линии, където това се налага.