Невероятни глупости са обясненията за промяната на проекта на Балкански поток: Експерт
Променят проекта за газопровода „Балкански поток“, след като заради строителните работи част от водата за Плевен стана мътна.
Един от сложните етапи в проекта е преминаването на газопровода под река Вит край Плевен. Под реката строителите стигат до огромна кухина, разказва и един от италианските инженери на обекта.
„Когато установихме, че има проблем, ние спряхме работа веднага. Проблемът е, че под земната повърхност има голяма кухина. Когато установихме това, ние спряхме работа веднага – няма абсолютно никакво замърсяване“, допълни той, предаде бТВ. По думите му в кухината преминава подземна река, която пълни един от източниците на питейна вода за Плевен.
Според енергийния експерт Васко Начев обаче обясненията за случилото се са "невероятни глупости". Ето какво казва той: "Невероятни глупости, като обяснения на случилото се. Или така е обяснено, или е написано неграмотно, но няма нищо общо с действителността!
Прокарването на хоризонтален сондаж под р. Вит за нуждите на Турски/ Балкански поток минава през терасата на реката, откъдето става и водоснабдяването на част от гр. Плевен.
По време на сондирането се е получило пълна загуба на циркулация на използваната промивна течност. Това ще рече, че относителното тело на тази течност, което упражнява налягане в сондажа е по- високо от хидростатичното налягане, което пластът може да поеме. Това е и причината за аварийната ситуация. Естествено, че ще се замърси и водата, която се черпи от това място за снабдяване на града, ако не спряно сондирането веднага. Обясненията, че има огромна пещера или подземна река, която снабдявала Плевен с питейна вода са толкова несъстоятелни, че показват само и единствено пълна неграмотност.
Бушува в мен, обаче, простичък въпрос: На какво разстояние е вододайната зона от прокарвания сондаж?
Иначе казано- да те е много срам за действията на други хора."
„Един от водоизточниците, който подава вода за град Плевен, при извършване на строителни работи, подземно сондиране, са засегнали водоносния хоризонт и се получава замътване на водата. Тази вода не е постъпвала в мрежата. Взети са проби, прекратена е тази дейност на обекта и се чака техническо решение друго“, заяви директорът на местното ВиК дружество инж. Митко Спасов.
Пробите доказват, че опасно замърсяване на водата няма. Но продължаването на строителството на газопровода по план е невъзможно, защото при пробиването се използва бентонит. Кметът на близкото село Крушовица ни разказва, че водата в населеното място също е станала мътна.
За да бъде изпълнен проектът, се налага временно да бъде преместено коритото на реката. Газопроводът идва от изток. В момента се извършва строителство, за да може тръбата да премине под реката и да продължи на запад.
В село Крушовица се оплакват от пресъхване на кладенците през последния месец и правят връзка със строителството на тръбата, но всички специалисти са категорични, че това няма нищо общо с газопровода. Причината е сушата, която мъчи повече от половин България.