Народният театър иска оставката на Христо Мутафчиев

Трупата на Народния театър „Иван Вазов" поиска оставката на председателя на Съюза на артистите Христо Мутафчиев заради използването на организацията за тяснопартийни цели и за уронване на престижа й. Актьори, режисьори, драматурзи от театъра излязоха с открито писмо до българската общественост. Повод за тяхната остра реакция е фактът, че Мутафчиев подкрепи мерките, предприети от Министерството на културата за редица български драматични, музикални, оперни и куклени театри, които са на червено.
Според трупата на Народния Мутафчиев системно не спазва Устава на САБ. Уроненият авторитет както на САБ, така и на актьорската и прилежащите ѝ гилдии, е резултат от недопустимото за една творческа синдикална организация подменяне на каузални с тяснопартийни интереси, пише в писмото. Артистите цитират членове от Устава на съсловната организация, които смятат, че шефът й е нарушил.
Трупата смята, че Христо Мутафчиев работи в ущърб на достойнството на актьорите и против издигане на престижа на изкуството в българското общество и чрез изявленията си насажда негативен образ на гилдията в публичното пространство. Г-н Мутафчиев успя да сведе членската маса на Съюза, да се разбира - легитимната представителност на съсловието пред обществото, до тесен кръг свои съмишленици, пише още в откритото писмо.
Преди дни председателят на САБ заяви, че държавата не може да храни всички държавни театри и на тези сцени, които са на загуба сега се дава последен шанс. Ако те не докажат добри финансови резултати ще се премине към създаването на открити сцени - т.е. държавата ще се грижи за сградата, но няма да има постоянна трупа.
"Навремето когато направихме театрална реформа в България, беше защото не може държавата да храни 52 театъра, създадени по времето на Тодор Живков, когато нафтата е била 23 стотинки и е имало завод, фабрика и цех във всеки град, който е хранил култура, образование и здравеопазване", каза Мутафчиев. И добави: „И всички легнахме на гърба на държавата. Казахме: „Държавата ни е длъжна". Не, държавата на нас не ни е длъжна. Реформата беше направена за това да се види кой от театрите може да издържи на бягането, на състезанието. Някои не можаха. Само искам да ви попитам риторично - ако държавата ще закрива 8 театъра с катинари, защо беше необходимо да им погаси дълговете - около 500-800 хиляди лева. Нали знаете, че когато се закрива една фирма, се приключват пасиви, активи и всичко, след като тя фалира", добави актьорът.
Според него сега се дава втори шанс на театрите, но може би той е последен. „Шанс в следващото тримесечие да покажат, че наистина имат необходимостта да съществуват като театрално-пространствени институти, да покажат колко са талантливи, защото голяма част от театрите казваха: „Ние сме в големи дефицити и не можем да произвеждаме нищо, ама тези дефицити не са от нас, те са от предишния директор. Ние каква вина имаме, защо ни закривате?". Добре, изчистваме ви дефицитите и пак ви даваме равен старт: „Готови!" и „бам" с пистолета - „Тичайте!". Ако след три месеца покажат, че са окей, продължават да работят в този формат. Ако обаче започнат отново да затъват, се търси друга форма на съществуване на съответния театър", посочи Мутафчиев.
Христо Мутафчиев е шеф на САБ от 2005 г. и самият той играе на сцената на Народния театър в няколко спектакъла. Безпрецедентното обръщение е подписано от 72 души, сред които Александър Морфов, Аня Пенчева, Деян Донков, Иван Бърнев, Леонид Йовчев, Мария Каварджикова, Никола Тороманов, Рени Врангова, Стоян Алексиев, Христо Петков и др.