FACEBOOK

Народният театър иска оставката на Христо Мутафчиев

Трупата на Народния театър „Иван Вазов" поиска оставката на председателя на Съюза на артистите Христо Мутафчиев заради използването на организацията за тяснопартийни цели и за уронване на престижа й. Актьори, режисьори, драматурзи от театъра излязоха с открито писмо до българската общественост. Повод за тяхната остра реакция е фактът, че Мутафчиев подкрепи мерките, предприети от Министерството на културата за редица български драматични, музикални, оперни и куклени театри, които са на червено.

Според трупата на Народния Мутафчиев системно не спазва Устава на САБ. Уроненият авторитет както на САБ, така и на актьорската и прилежащите ѝ гилдии, е резултат от недопустимото за една творческа синдикална организация подменяне на каузални с тяснопартийни интереси, пише в писмото. Артистите цитират членове от Устава на съсловната организация, които смятат, че шефът й е нарушил.

Трупата смята, че Христо Мутафчиев работи в ущърб на достойнството на актьорите и против издигане на престижа на изкуството в българското общество и чрез изявленията си насажда негативен образ на гилдията в публичното пространство. Г-н Мутафчиев успя да сведе членската маса на Съюза, да се разбира - легитимната представителност на съсловието пред обществото, до тесен кръг свои съмишленици, пише още в откритото писмо.

Преди дни председателят на САБ заяви, че държавата не може да храни всички държавни театри и на тези сцени, които са на загуба сега се дава последен шанс. Ако те не докажат добри финансови резултати ще се премине към създаването на открити сцени - т.е. държавата ще се грижи за сградата, но няма да има постоянна трупа.

"Навремето когато направихме театрална реформа в България, беше защото не може държавата да храни 52 театъра, създадени по времето на Тодор Живков, когато нафтата е била 23 стотинки и е имало завод, фабрика и цех във всеки град, който е хранил култура, образование и здравеопазване", каза Мутафчиев. И добави: „И всички легнахме на гърба на държавата. Казахме: „Държавата ни е длъжна". Не, държавата на нас не ни е длъжна. Реформата беше направена за това да се види кой от театрите може да издържи на бягането, на състезанието. Някои не можаха. Само искам да ви попитам риторично - ако държавата ще закрива 8 театъра с катинари, защо беше необходимо да им погаси дълговете - около 500-800 хиляди лева. Нали знаете, че когато се закрива една фирма, се приключват пасиви, активи и всичко, след като тя фалира", добави актьорът.

Според него сега се дава втори шанс на театрите, но може би той е последен. „Шанс в следващото тримесечие да покажат, че наистина имат необходимостта да съществуват като театрално-пространствени институти, да покажат колко са талантливи, защото голяма част от театрите казваха: „Ние сме в големи дефицити и не можем да произвеждаме нищо, ама тези дефицити не са от нас, те са от предишния директор. Ние каква вина имаме, защо ни закривате?". Добре, изчистваме ви дефицитите и пак ви даваме равен старт: „Готови!" и „бам" с пистолета - „Тичайте!". Ако след три месеца покажат, че са окей, продължават да работят в този формат. Ако обаче започнат отново да затъват, се търси друга форма на съществуване на съответния театър", посочи Мутафчиев.

Христо Мутафчиев е шеф на САБ от 2005 г. и самият той играе на сцената на Народния театър в няколко спектакъла. Безпрецедентното обръщение е подписано от 72 души, сред които Александър Морфов, Аня Пенчева, Деян Донков, Иван Бърнев, Леонид Йовчев, Мария Каварджикова, Никола Тороманов, Рени Врангова, Стоян Алексиев, Христо Петков и др.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени