FACEBOOK

Най-много изгубени домашни любимци има между Коледа и Нова година заради пиратките

„Четири лапи“ съветва собствениците на кучета: в празничните дни кратки разходки по светло, на повод и на познато място

В периода между Кореда и Нова година има най-много изгубени домашни любимци. Това сочат наблюденията на специалистите от българския офис на международната организация за защита на животните „Четири лапи“. Причина за това са фойерверките и пиратките, които предизвикват силен стрес и паника както при домашните, така и при дивите животни.
„Всяка година в дните около новогодишните празници десетки домашни кучета се губят заради гърмежите, които предизвикват пристъпи на паника у много от тях,“ обяснява д-р Марина Иванова, директор на „Четири лапи“ за България. „При пристъп на паника дишането се учестява, животното може да загуби ориентация и да иска да се скрие възможно най-бързо в най-близкото място, което счита за достатъчно сигурно.“
Експертите на организацията съветват собствениците на кучета да бъдат внимателни по време на разходка и да спазват няколко основни правила – извеждане за кратко по светло, на повод и само на познати места. Екипирането на домашния любимец със светеща каишка или проследяващо устройство също е добра идея. Ако все пак изгубите своето куче на улицата или в парка, не изпадайте в паника, а следвайте няколко прости правила, съветва д-р Иванова: „При панически пристъп кучетата често побягват към дома или се скриват в най-близко разположените гъсти храсти. След като паниката поотмине, те обикновено се връщат на мястото, където са се отделили от собственика си. Затова е добре още от самото начало да включите повече хора в търсенето, като един задължително трябва да остане на мястото, на което животното е било видяно за последен път и още един – около дома. Пуснете снимки в социалните мрежи и предупредете останалите хора с кучета в парка да се оглеждат.“
Ако до няколко часа не откриете кучето си, разлепете обяви със снимки в кварталните зоомагазини, ветеринарни клиники, супермаркети или спирки на градския транспорт. Задължително проверете в интернет обявите за намерени кучета и при първа възможност посетете близките приюти, за да се уверите, че четириногият ви другар не е попаднал там.
От „Четири лапи“ припомнят, че най-сигурният начин да бъде направена връзка между кучето и неговите собственици е идентифицирането на животното с микрочип. Големият колкото оризово зърно транспондер се имплантира под кожата в областта на врата и съдържа 15-цифрен код. Срещу този номер ветеринарният лекар, поставил чипа, трябва да въведе информацията за самото куче и за неговите собственици в националната база данни на Българска агенция по безопасност на храните.
При пристъпи на паника вкъщи, лекарите на „Четири лапи“ съветват да осигурите спокойно и тъмно място, наподобяващо бърлога, в което домашният любимец да може да се скрие и да се чувства защитен - за предпочитане в килер, баня или дори под леглото. Можете да понижите нивото на стрес и като го галите и му говорите успокоително. От „Четири лапи“ препоръчват употреба на успокоителни за животни само след консултация с ветеринарен лекар, който познава добре темперамента на животното.

„Четири лапи" е международна организация за защита на животните с централа във Виена, Австрия и представителства в 12 страни, сред които и България. Създадена през 1988 г. от Хелмут Дунглер, организацията популяризира хуманното отношение към животните чрез последователни кампании и проекти. Успехите на „Четири лапи" са в резултат на проучвания и научна работа, както и на активно лобиране на национално и международно ниво. Усилията на „Четири лапи" са съсредоточени в помощ на животни, чието съществуване зависи изцяло от човека: бездомни кучета и котки, опитни животни, селскостопански животни, животни компаньони, както и отглеждани в неподходящи условия големи котки, мечки и орангутани.
Офисът на „Четири лапи” в България функционира от 2000 г. У нас организацията е позната най-вече с кампаниите си в помощ на бездомни животни, както и с Парка за танцуващи мечки в гр. Белица, изграден съвместно с фондацията на Бриджит Бардо. Всички проекти и кампании на „Четири лапи” се финансират изцяло от дарения, идващи от над половин милион поддръжници на организацията от целия свят.
От 2008 г. „Четири лапи” съдейства активно на онези общини, които имат желание да решат въпроса със скитащите животни чрез хуманни средства, но нямат ресурс за това. Досега екипи на организацията са работили в над 30 общини у нас и са обработили над 10 000 животни.
Клиниката за бездомни животни в столичния кв. Банкя е съвместен проект на Столична община и „Четири лапи“. Оборудвана с най-събременна апаратура, клиниката предлага лечение и кастрация за бездомни животни, както и за домашни любимци на социално слаби собственици. От откриването си през 2013 г. досега, клиниката е приела близо 5000 четириноги пациенти.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени