FACEBOOK

НС ще обсъди в петък декларация на ПП за приоритетите при кабинет

Започна новата сесия на парламента. Председателят Вежди Рашидов се обърна с пожелания към народните представители:

    "Дай Боже новата година да бъде здрава и с много разум. Желая крепко здраве".

По традиция сесията започна с химна на България и ЕС. По време на европейския химн от “Възраждане” седнаха.

Декларациите за началото на сезона, които трябваше да започнат с най-голямата парламентарна група ГЕРБ, бяха изместени от актуалната тема за програмната декларация на "Продължаваме промяната". Формацията е носител на втория мандат за съставяне на правителство.

Причината е, че в гласувания дневен ред не беше включено предложението на "Продължаваме промяната" за проект на решение с приоритети на евентуален бъдещ кабинет с техния мандат.

В крайна сметка бе решено депутатите да обсъдят като втора точка в петък проекта на декларация, предложен от ПП.

Номинираният за премиер акад. Николай Денков призова народните представители от други парламентарни групи да си дадат сметка дали имат различни от предложените от тях приоритети.

Лидерът на Мустафа Карадайъ призоваваме да се сформира редовен кабинет с ясна програма, която да решава реалните проблеми на хората и да препотвърди евроатлантическата ориентация на страната.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заяви в началото на декларацията си от трибуната на парламента, че съобщаването на приоритети, каквато е традицията, ще бъде лицемерие, тъй като на всички е ясно, че този парламент е с кратък хоризонт и предстоят предсрочни избори.

На 11 януари "Възраждане" започва подготовката и събирането на подписи за запазването на българския лев и на финансовия суверенитет на страната.


В декларация от парламентарната трибуна лидерът на БСП посочи основните приоритети на партията през новата година. Сред тях са:

Подкрепа на държавата за раждането на всяко дете, безплатни лекарства и учебници за деца, детско здравеопазване; майчинството да е толкова, колкото и минималната заплата. Младите хора до 26 години да бъдат освободени от данъци. Закоти на дистанционната работа, която се наложи в последните години заради кризите и така нататък.

БСП иска енергийни помощи за най-бедните

"Кризата ще свърши и няма да има нужда от тази подкрепа, докато ние умуваме какво е енергийно бедно семейство", предупреди Нинова.

БСП е и за преизчисляване на пенсиите и за продължаваща държавна подкрепа за българската икономика и приемане на законите по Плана за възстановяване и устойчивост. 

"Забелязваме нещо в последните седмици! Зад фасадата: "План за възстановяване и устойчивост" започват да се прокарват лобистки закони, които нямат нищо общо с изискванията на Европейската комисия, на Европейския съюз и на плана, който сме подписали", предупреди Нинова и призова: "да се опитаме да сложим край на лобизма в българския парламент".

Нинова посочи като голям проблем пред обществото ни и отношението към местната власт. Според нея, част от данъците, събирани от общините, трябва да остават при тях.  

"В момента общинските болници, общинските детски градини плащат с 20% по-скъп газ, отколкото бизнеса. Общинските болници и детски градини плащат по-скъпо по 1 причина, че не могат да си възстановяват ДДС". 

Относно съдебната реформа, тя заяви. 

"Години се нищи тази съдебна реформа. Такава дъвка е години наред! Като ластик се опъва навсякъде и по всички студия. Ами да вземем да я направим най-накрая и да се приключи с този въпрос".

Предложения на БСП стоят "от месеци" в Правната комисия, подчерта Нинова и изтъкна:

"Дрогирани и пияни шофьори, които убиват хора по пътищата, да не се измъкват с условни присъди. Хора, които ежедневно прекарват мигранти през страната и ги намираме из цяла България, да не се измъкват с административни глоби за нарушения. Внесли сме предложения без условни присъди, тежки наказания, включително затвор и отнемане на превозните средства и на имуществото на такива хора. И така нататък. 

"Битовата престъпност е нерешен от години проблем", подчерта Нинова. 

Външна политика. 

"Трябва да положим максимални усилия на всички институции да станем член на шенгенското пространство. Незаслужено обидната позиция към България да не бъдем приемани в Шенген трябва да бъде коригирана с общите ни усилия" . 

"Препотвърждавам позицията на БСП за България по отношение на Украйна. България да се въздържа от намеса там". Страната не бива да приема украински войски на българска територия, убедена е Нинова. 

За еврозоната: 

"Внимателно трябва да се прецени кога и при какви условия влизаме в еврозоната с всички рискове и всички позитиви. Но тогава, когато няма рискове за българската икономика, за българските семейства, за българските доходи и за обедняването на българския народ". 

В декларацията на ГЕРБ за приоритетите през настоящата сесия Тома Биков от партията посочи: 

"През миналата сесия беше пропусната една сериозна възможност политическата криза да намери своето решение. Тя беше пропусната с отхвърлянето на предложението за правителството начело с проф. Габровски.

Надяваме се, че през настоящата сесия ще сложим началото на края на политическите иновации. Политическите иновации са в основата на тежката нестабилност, в която се намира българското общество. Надяваме се, че нещата ще започнат да се случват така, както се случват във всички нормални демократични страни. Иновациите от типа на „възвръщане на политическото насилие“; „политическото преследване на опонента“, „искане за унищожаване на политическия опонент“ и подобни псевдореволюционни импулси трябва да приключат. На нас ни е изключително странно как колегите от ПП и уважаваният професор Денков искат подкрепа от онези, които искат да унищожат. Парадоксално искане. За нас това е необяснимо. Но ние през последните 2 години, за съжаление, свикнахме с парадоксалната логика, ако изобщо това поведение може да се нарече „логика“. В него няма никаква логика, нито политическа, нито държавническа, нито обществена.

Днес имаше призиви да се отнесем сериозно към декларацията, която колегите ще предложат в следващите дни. Ние се запознахме с нея. Държавата не може да се управлява от декларация, каквото и да пише в нея, колкото и хубаво да е написана. А вашата не е добре написана на всичкото отгоре. Държава се управлява от правителство, от министри, от структура на Министерския съвет и хора, които могат да носят отговорност. Когато се предлага правителство и се прави истинско усилие за създаване на правителство всичко това се предлага в пакет заедно с управленската програма -нещо, което, между другото, във вашето редовно правителство не успяхте да направите, защото започнахте да пишете своята програма, след като получихте вот на недоверие от парламента. Също политическа иновация, също неуспешна, също парадоксална.

Затова ви призоваваме, ако наистина искате да направите усилие за съставяне на правителство да подходите максимално сериозно към това и да предложите в зала състав на кабинета и структура на кабинета, както направихме ние. Видяхме, че имате много критики към нашия персонален състав. Склонни сме да дебатираме качествата на министрите, които сме предложи. Очакваме обаче вие да покажете вашият потенциал и да го направите още следващата седмица. Всичко останало ще бъде мимикрия, отиграване на ситуацията, при това не е чак толкова сръчно.

Погледите са насочени към третия мандат. Третият мандат е кризисен, нестандартен. Трябва да бъде използван максимално добре, за да опитаме с общи усилия да решим тази политическа криза. Избирането на правителство само по себе си, както видяхме през изминалата година, не решава политическата криза. Изборът дава възможност за решаване на политическата криза, но тази възможност може да бъде и пропиляна. Затова е изключително важно третият мандат да бъде конструиран разумно, според реалностите, а не според мечтите и надеждите. Реалностите в България са, че българското общество е разделено и че обществени групи, партии и хора, които са си нанесли рани и с това са нанесли рани на цялото българско общество трябва да работят заедно. Това е огромно предизвикателство пред всички нас и това е наша отговорност. Ако не поемем тази отговорност, можем да се окажем излишни за политиката.

Призивът на парламентарната група на ГЕРБ-СДС е да бъдем изключително внимателни в отношенията помежду си. Когато искаме подкрепа, да искаме подкрепа, а не да поставяме ултиматум. Когато искаме подкрепа, да осъзнаваме нуждата от тази подкрепа, защото нито една политическа сила не може да управлява сама и не може в цялост да осъществи своите програмни намерения. Реалността е такава".

"Време е да погледнем хоризонта на надеждата. Да излезем извън дребните си партийни егоизми и лични вендети и да погледнем към бъдещето, което България може да има. Няма да има решение на нито една криза, без да дадем надежда. Време е за надежда", заяви от парламентарната трибуна председателят на "Демократична България" Христо Иванов. 

"Аз не мисля, че пътят напред, от който България има нужда, може да бъде път, който да извървим само водени от страх, от плашене и от дезориентация", категоричен бе той. 

"Пред България няма просто пропаст, ние изчезваме, след 10 години няма да ни има - това всичко са безотговорни страшилки и ако ние се поддадем на тях, могат да се превърнат в самосбъдващи пророчества", посочи Иванов и добави категорично, че на нас ни трябва самочувствие, посока и надежда.

По думите му трябва да имаме собствена версия на модела на развитие. Трябва да настояваме на нашата национална идентичност в рамките на този модел, добави той. 

Започва да се случва една голяма трансформация - икономическа, технологична, институционална, каза лидерът на ДБ. Според него тя крие в себе си рискове. Затова трябва да се подхожда внимателно, за да може тя да се случи така че да съответства на нашата идентичност, бит и очаквания. Крият се и много възможности за развитие, каза Иванов:

"Огромни възможности за разгръщане потенциала на България като национална общност, на всеки български гражданин, който иска да се развива". 

"В момента в света се случва огромна икономическа трансформация и ако България пропусне времето да се сключи в този процес и да вземе най-доброто от него за себе си, ние ще изпуснем за пореден път важен исторически преход и ще трябва да го настигаме, когато може би ще е късно, за да вземем максимума от него".

Този парламент трябва да излъчи правителство, но не какво да е, а то трябва да е способно да участва и да води страната в тази трансформация, правителство, което да може да прави реформи, категоричен бе Христо Иванов. По думите му бъдещото правителство трябва да стъпва на ясна програма. 

Иванов призова да разгледат по-задълбочено декларацията на "Продължаваме промяната":
"Дайте да се постараем да изработим документ, който да ни позволи да видим пътя напред, да видим на източниците и възможностите за развитие, източниците на надеждата. Дайте да спрем възможността от тази трибуна да се леят подобни черни сценарии, внушения и проклятия, защото ние дължим на тази страна посока на надеждата, а не посока на отчаянието и на страха. Има всички условия това да се случи". 

За приоритетите на ДБ, председателят посочи:

"Нашите приоритети са заложени и вярваме в дългосрочните усилия. /.../ Ние изброихме приоритети, свързани със сигурността, дипломацията, отбраната, енергетиката и се радваме, че дори и в този парламент, в сложната ситуация, в която се намираме, част от тези приоритети започнаха да намират възможност да бъдат реализирани. Ще продължим да се движим по този дневен ред". 

По думите му приоритет остава и енергийната независимост на страната. ДБ призовава служебното правителство да използва ситуацията със санкциите срещу Руската федерация и да преразгледа концесията на "Росенец".

"Ще продължаваме да бъдем политическа сила на фискалния разум, която ще се противопоставя на различни привлекателни, но не достатъчно обусловани бюджетни авантюри. Ще продължим да работим за въвеждане на електронно правителство и на всички условия българският бизнес да се развива", каза още Христо Иванов. ДБ ще работи също за фундаментално модернизиране на правоохранителните и правосъдните институции, както и за децентрализация на българските общини. 

"През миналата сесия беше пропусната една сериозна възможност политическата криза да намери своето решение. Тя беше пропусната с отхвърлянето на предложението за правителството начело с проф. Габровски.

Надяваме се, че през настоящата сесия ще сложим началото на края на политическите иновации. Политическите иновации са в основата на тежката нестабилност, в която се намира българското общество. Надяваме се, че нещата ще започнат да се случват така, както се случват във всички нормални демократични страни. Иновациите от типа на „възвръщане на политическото насилие“; „политическото преследване на опонента“, „искане за унищожаване на политическия опонент“ и подобни псевдореволюционни импулси трябва да приключат. На нас ни е изключително странно как колегите от ПП и уважаваният професор Денков искат подкрепа от онези, които искат да унищожат. Парадоксално искане. За нас това е необяснимо. Но ние през последните 2 години, за съжаление, свикнахме с парадоксалната логика, ако изобщо това поведение може да се нарече „логика“. В него няма никаква логика, нито политическа, нито държавническа, нито обществена.

Днес имаше призиви да се отнесем сериозно към декларацията, която колегите ще предложат в следващите дни. Ние се запознахме с нея. Държавата не може да се управлява от декларация, каквото и да пише в нея, колкото и хубаво да е написана. А вашата не е добре написана на всичкото отгоре. Държава се управлява от правителство, от министри, от структура на Министерския съвет и хора, които могат да носят отговорност. Когато се предлага правителство и се прави истинско усилие за създаване на правителство всичко това се предлага в пакет заедно с управленската програма -нещо, което, между другото, във вашето редовно правителство не успяхте да направите, защото започнахте да пишете своята програма, след като получихте вот на недоверие от парламента. Също политическа иновация, също неуспешна, също парадоксална.

Затова ви призоваваме, ако наистина искате да направите усилие за съставяне на правителство да подходите максимално сериозно към това и да предложите в зала състав на кабинета и структура на кабинета, както направихме ние. Видяхме, че имате много критики към нашия персонален състав. Склонни сме да дебатираме качествата на министрите, които сме предложи. Очакваме обаче вие да покажете вашият потенциал и да го направите още следващата седмица. Всичко останало ще бъде мимикрия, отиграване на ситуацията, при това не е чак толкова сръчно.

Погледите са насочени към третия мандат. Третият мандат е кризисен, нестандартен. Трябва да бъде използван максимално добре, за да опитаме с общи усилия да решим тази политическа криза. Избирането на правителство само по себе си, както видяхме през изминалата година, не решава политическата криза. Изборът дава възможност за решаване на политическата криза, но тази възможност може да бъде и пропиляна. Затова е изключително важно третият мандат да бъде конструиран разумно, според реалностите, а не според мечтите и надеждите. Реалностите в България са, че българското общество е разделено и че обществени групи, партии и хора, които са си нанесли рани и с това са нанесли рани на цялото българско общество трябва да работят заедно. Това е огромно предизвикателство пред всички нас и това е наша отговорност. Ако не поемем тази отговорност, можем да се окажем излишни за политиката.

Призивът на парламентарната група на ГЕРБ-СДС е да бъдем изключително внимателни в отношенията помежду си. Когато искаме подкрепа, да искаме подкрепа, а не да поставяме ултиматум. Когато искаме подкрепа, да осъзнаваме нуждата от тази подкрепа, защото нито една политическа сила не може да управлява сама и не може в цялост да осъществи своите програмни намерения. Реалността е такава. 

Време е за отговорност, каза от парламентарната трибуна председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. 

България има нужда от стабилно редовно правителство, заяви категорично той и призова партиите: 

"Всички партии да загърбят политическия егоизъм и да седнат на масата на преговрите, за да разпишем приоритетите за страната, които ще я изведат от кризите. Днес не е важно кой първи ще изрече в декларация приоритетите за България, за да се нарече новият герой-спасител и да лепи етикети на останалите. Днес е важно кой ще работи безкористно за България. Време е за отговорност". 

"Отговорността пред обществото и бъдещето на държавата изисква да намерим решение за редовен кабинет с ясен хоризонт и конкретни задачи за изпълнение. Народът очаква това от нас. Това е основното ни задължение. Няма да има оправдание за никого, ако се провалим в този опит", категоричен бе председателят на ДПС.

Хората очакват основните теми от дневния ред на обществото да са основни теми на политиците, отбеляза той и добави: "Хората ни дават ясен знак, че ни дават шанс да продолеем политическата криза, кято ни води към институционален срив. Демонстрират изключително търпение и ние не трябва да пропиляваме тази възможност".

По думите му недоверието на обществото в политиците и парламента не може да се реши с едни предсрочни избори. 

"Преди следващите избори политиците трябва да успеем да покажем нов модел на поведение и нов подход за решаване на проблемите на хората", каза Карадайъ. 

"През последните години избори се печелят от месии и герои-спасители, които казват, че ще махнат лошите и с това ще решат проблемите на хората, като преди това са създали образа на лошия в лицето на политическия си опонент. Държавата не може да се управлява по този модел. Проблемите на хората се задълбочават и независимо от популизма и медийния комфорт, те виждат, че не става, защото тези политически сили се оказват силни само в противопоставянето, омразата, отрицанието и създаването на лош образ на опонента. Тези политически сили нямат капацитета да управляват. Затова положението не е очакваното от хората".

Според него решението е в това "да сме откровени с хората и да спрем с лъжите". "Трябва да се научим да поставяме национални приоритети и да имаме дългосрочна визия за развитието на държавата", посочи той.

ДПС има ясна визия за развитието на страната и програма за изпълнение, категоричен бе председателят на партията и добави: "ДПС ще продължава да настоява, че само с диалог и общи усилия на партиите може да се постигат успехи". 

Според него избори, без да са изведени поуките, ще повторят резултата от последните две години:

"Резултатите не просто няма да ни харесат, те ще донесат нежелани последици за развитието на политическата система". 

Избори, без създаване на нормалност сред политическите субекти, не са решение, каза още Карадайъ. Той декларира, че изборите не ги притесняват. 

Промените в изборното законодателство трябва да се извършват внимателно и далеч преди избори, но промените в ИК бяха необходими, посочи Мустафа Карадайъ. 

"Политиката е отговорност. Лесно е да играеш на полето на политическия популизъм. Трудно е да останеш на терена на политическата отговорност", заяви в заключение председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

За "Български възход" българският парламент е място за диалог, взаимодействие, предлагане, търсене и отстояване на решения в интерес на българските граждани.

Това каза в декларация от парламентарната трибуна лидерът на партията Стефан Янев.

"Трябва да променим и начина си на говорене, и начина си на мислене. Ако предлагаме смислени решения, хората ще ни подкрепят", изтъкна той.

Съставянето на правителство е основната задача пред парламента. Алтернативата са предсрочни избори, посочи Янев и призова не да се търсят оправдания, а да се търси начин тази задача да се изпълни.

Лидерът на "Българско възход" апелира още да се замислим "дали земята в границите на Република България, която въплъщава понятието родина, е наследена от нашите деди, или е взета като заем от нашите деца и внуци".

"С мисълта за бъдещето трябва да сме в състояние да формулираме нашите решения", заключи Стефан Янев.

При връчването на мандата от президента вчера номинираният за премиер акад. Николай Денков изтъкна, че в декларацията на партията са залегнали 4 основни приоритета, които - по думите му, биха получили подкрепа по същество от всички партии.

При срещата, която се проведе обаче в Парламента стана ясно, че вероятността за това е много малка.

На поканата се отзоваха само "Демократична България", "БСП за България" и "Български възход", като стана ясно, че твърда подкрепа може да се очаква само от "Демократична България".


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени