НС да смени органите с изтекъл мандат: Юристи
От 1,5 г. депутатите не реализираха прозрачни назначения на контролни, надзорни и регулаторни органи в държавата, алармират от Български институт за правни инициативи (БИПИ) в отворено писмо до парламента. Оттам призоваха народните представители спешно да предприемат и неотложните действия за провеждане на процедури по избор за попълване на състава на органите с изтекъл мандат или такива с непълен състав.
Най-ключовите закъснели назначения например са: инспекторите и главният инспектор на Инспектората при ВСС, 11 от членовете на ВСС, шефът на БНБ, управителят на НЗОК, председателят и членовете на Сметната палата, омбудсманът и др.
“Българската държавност е изправена пред конституционна криза, чийто зародиш се намира в политическата криза, но това не трябва да служи за оправдание на НС. Последните 4 състава на парламента допринасят за разпада, а това вече има необратими последици за доверието на обществото към институциите”, подчертаха юристите.
“Най-важният инструмент за разделение и взаимно възпиране на трите власти са правомощията на НС, самостоятелно или на квотен принцип с други институции, да избира и назначава административни ръководители на структури от изпълнителната и съдебната власт. Още от първия си ден обаче 48-о НС се проваля пред гражданското общество и пред целия народ в това, че народните представители не успяват да се поучат от грешките на предходните състави на законодателния орган на страната”, констатираха правистите.
От БИПИ изброиха конкретните стъпки, които трябва да реализират депутатите. Първата е създаване на Комисия по избор на органи. В правомощията ѝ трябва да се включи проследяване на изтеклите мандати на органите, на която база да състави график за провеждане на процедурите.
Следва процедура по селектиране и изслушване на кандидатите. В правилата за всяка отделна процедура следва да се предвидят съвместни заседания на Комисията и съответната ресорна комисия в НС. Третата стъпка е изборът на еднолични или колективни органи.
“С това писмо, което изпращаме за 7-и път до НС, прилагаме и Единни правила за издигане на кандидатури, представяне и публично оповестяване на документи, изслушване на кандидати, подготовка за избор и избор на органи по действащото законодателство. Тяхната цел е да се създаде специален раздел в ПОДНС, чрез който да се завишат стандартите при избора на независими регулатори. Предлагаме също за пореден път да бъде обмислена възможността на официалната интернет страница на НС да има календар-график на мандатите на едноличните и колективни органи, избирани от НС, който да бъде обновяван в реално време.Оставаме на разположение и имаме готовност да окажем експертна помощ на НС”, завършват апела си от БИПИ.