Легионерска болест пълзи из София

Легионерска болест пълзи към София. За това предупреждават от Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Здравите експерти там са изпратили писмо до Столична община, в което се казва, че трябва да се подготвят за евентуален бум за заболелите. Те също така настояват да се кандидатства по европейски проект за пилотен превантивен пакет от мерки.
Заболяването е особено опасно за пушачите, възрастните, хронично болните, пациентите с трансплантирани органи и всички, които страдат от намален имунитет. При 20% от пациентите то завършва със смърт. В редица страни от Западна Европа, както и в Северна Америка и Австралия, подобни взривове избухват периодично, но в повечето от държавите има необходимата нормативна уредба за превенция и овладяване на кризите.
У нас обаче не е така, твърдят експертите от НЦЗПБ. По думите им заболяването е предотвратимо, но е необходимо да имаме добра програма за почистване на вентилационните съоръжения в хотелите, градския транспорт, моловете и т.н.
Легионерската болест е вид инфекция на белите дробове, подобна на пневмонията. Заболяването е идентифицирано през 1976 г., на среща на Американския легион - от там идва и името на болестта и бактерията. Участниците в срещата са се разболели от бактерии, развивали се във вентилационната система на хотела, в който се е провеждал форумът.
Специалистите обясняват, че бактериите са повсеместно разпространени в естествени и изкуствени водоеми - езера, блата, реки и т.н. Вдишването на микроскопичните капчици вода, съдържащи бактериите, е основен източник на зараза. Те обаче могат да се завъртат през климатиците. Затова лекарите настояват филтрите им да се почистват поне веднъж годишно.
Иначе характерното за това заболяване е, че започва няколко дни след заразяване. Симптомите силно наподобяват грипните - висока температура, втрисане и мускулни болки. Белодробната инфекция предизвиква болка в гърдите, постоянна кашлица и затрудняване на дишането. Възможно е да се наблюдават още главоболие, умора, загуба на апетит, загуба на координация, гадене и повръщане, объркване и нарушаване на мисловните процеси. Въпреки втрисането пулсът е нормален или леко забавен, уточняват още лекарите.