К19 скъси живота ни средно с 3 месеца
Пандемията върна българите в малките градове
Коронавирусът вече е третата по значимост причина за смъртността у нас след сърдечно-съдовите и раковите заболявания, сочат данни на НСИ за 2020г., представени от Института за пазарна икономика (ИПИ) за развитието регионите в страната. Другият извод от доклада е, че заради пандемията все повече българи се завръщат от чужбина, а миграцията на населението вече е от големите градове към по-малките населени места.
Българите са загубили средно 3 месеца от живота си в резултат на пандемията само през 2020 г. Очакванията са този показател да се влоши, когато се включат данните от тази година. Във Видин например се губи средно 1,2 г. живот. Това е областта, в която продължителността на живота е най-ниска от цялата страна. На другия край на спектъра се намира област Кърджали, където хората живеят най-дълго, повече от средното за страната и нямат загуба на години живот вследствие на пандемията през разглеждания период (жителите на областта са със средна очаквана продължителност на живота от 76,7 г.).
Общата смъртност в България през 2020 г. бележи сериозен ръст. Тя нараства от 1549 на 100 хиляди души на 1799 на 100 хиляди души от населението по данни на НСИ. Това рязко увеличение в рамките на една година се дължи както на смъртността от Covid-19, така и на допълнителната смъртност (свръх смъртност) от други болести и други причини в резултат на затрудненото функциониране на здравната система по време на кризата, се посочва в изследването.
Другите данни представени от ИПИ сочат, че коронавирусът неочаквано върна българите в малките градове. До настъпването на пандемията механичният прираст на населението отличаваше силните икономически центрове, които успяват да привличат млади и активни хора, и там се забелязваше подем. През 2020 г. обаче настъпи обрат, породена от пандемията и наложените ограничителни мерки.
Според ИПИ тенденциите са две - много българи се завръщат от чужбина, а миграцията на населението вече е от големите градове към по-малките населени места. През м.г. всички големи градове начело със София, Пловдив и Варна отчитат отрицателен механичен прираст, т.е. в тях има отлив на население. Същевременно общо 205 общини отбелязват положителен механичен прираст, което е безпрецедентно в новата история на страната.
Докладът сочи, че в пандемичната година областните центрове губят население, докато периферните общини регистрират приток на жители.
Независимо от това обаче дългосрочните демографски тенденции по-скоро остават непроменени, като силните икономически центрове са в най-добра позиция да привличат млади и активни хора.
Пандемията е променила и картината на престъпността у нас. Въпреки че през последните години се отчита спад на регистрираните престъпления срещу личността и собствеността в страната, К19 допълнително се отрази върху намаляването на стойността на този показател - през 2020 г. са регистрирани по-малко от 10 престъпления срещу личността и собствеността на 1000 души от населението, което се случва за първи път.