FACEBOOK

Коалициите (почти) невъзможни в новия парламент

ГЕРБ води с 8% пред БСП, сочат последните социологически проучвания на агенциите Афис и  Алфа Рисърч. Резултатите от двете изследвания обаче сочат, че никой няма да получи мнозинство, а разпределението на мандатите поставя под голям въпрос формирането на стабилна управляваща коалиция.

Според данните на Афис колаицията ГЕРБ-СДС получава 28,1%, БСП - 20,2%, Има такъв народ (ИТН) на Слави Трифонов - 14,3%, ДПС - 12,9%, Демократична България (ДБ) - 6%, Изправи се! Мутри вън (ИМВ) на Мая Манолова - 5,1%, ВМРО - 4,6%. За други партии ще гласуват общо 8,8% от избирателите.

Подкрепата за партиите, които получават над 4% според  Алфа е сходна, но последните се отдалечават от прага: ГЕРБ – 28,1%, БСП – 19,8%, ИТН – 12,7%, ДПС – 12,5%, ДБ – 6,3%, ИМВ – 6%, ВМРО – 4%. В случай, че до урните отидат над  2,5 млн. и до 2,7 млн. души, то разпределението на мандатитеще е следното: ГЕРБ-СДС – 74, БСП – 53, ИТН - 38, ДПС – 34, ДБ – 16, ИМВ – 13 и  ВМРО – 12.

Двете агенции, както и проучванията преди това прогнозират, че около 2,5-2,7 млн. избиратели ще отидат до урните в неделя. Ако подобни очаквания се оправдаят, то това ще бъдат парламентарните избори с най-ниската избирателна активност в демократичната история на България.

При по-ниска избирателна активност под 2,5 мнл. гласуващи граждани би следвало да има следното разпределение на мандатите в новия парламент: ГЕРБ-СДС – 89, БСП – 68, ДПС – 37, ИТН – 36, ДБ – 10, а Воеводите може изобщо не попаднат в НС.

Ако пък избирателната активност се вдигне над прогнозната, формациите на Трифонов и Манолова ще получат предимство, тъй като са лидери сред колебаещите се, което ще намали мандатите на другите участници в НС, посочват от Афис.

75% от решилите да гласуват са посочили, че са взели своето решение кого да подкрепят още преди предизборната кампания. 11.6% са обявили, че ще преценят по време на кампанията, а 13.3% ще решат в оставащите дни до вота.

При всички положения обаче няма видими опции за формиране на мнозинство. Играчите, които влизат в следващия парламент авансово са изключили много от потенциалните варианти. От ИТН, ДБ и ИМВ многократно заявиха, че няма да управляват с ГЕРБ. А шансовете на БСП да опита да преговаря с ДБ и ИТН също са минимални, тъй като те са опоненти на Столетницата. Ролята на ДПС няма да е решаваща и за двете първи политически сили.

Изводът е, че е почти невъзможно да се състави правителство при такъв парламент. Това на свой ред може да доведе до предсрочни избори 2 в 1, заедно с президентските наесен.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени