Изпуснахме $1 млрд. от Майкрософт, по-лошо е от казуса VW: Каролев
„Инвестицията на Майкрософт от $1 милиард в облачни технологии, обучения и дейта център в Гърция е по-голям и по-скъп неуспех за България от изпуснатия завод на Фолксваген. Когато се състезавахме срещу Турция за фабриката, знаехме, че Ердоган ни превъзхожда по вътрешен пазар, опит, умения, възможности за държавна помощ и политическа тежест.
Гигантски регионален дейта център в Гърция обаче е технически кошмар на ръба на абсурда - температурите през лятото в Гърция от близо 50 градуса на открито могат да стопят кабел, разходите за охлаждане ще са гигантски, ИТ инфраструктурата им като цяло е 20 години зад нашата, енергийната - 10 зад нас, а работната им ръка в ICT сферата със сигурност не може да се мери с българската.
И въпреки това Майкрософт отиват там за регионален хъб, а не в България (Румъния засега не играе в тези раздавания, друг път ще обяснявам защо). Възможните причини са малко и всичките са много нелицеприятни.
За наше нещастие, при автозаводите, стига да измислим как да дадем държавна помощ около 50% от инвестициите в материални активи - ще стане, тук облаците в малки пазари като Югоизточна Европа са на огромен регионален принцип. И е много възможно второ голямо раздаване да няма, особено с американски компании. За наше още по-голямо нещастие, такива центрове привличат по естествен начин предприемачите в софтуерни технологии, за които да са близо до голяма облачна инфраструктура става все по-важно.
В обозримо бъдеще видео игрите, бизнес софтуера, софтуера за автономно движение и т.н. ще са изцяло облачни и няма да сваляме нищо на устройствата. Та всеки предприемач ще се навърта около подобни хъбове. Т.е. ако гърците не си издънят тази инвестиция е възможно да има постепенен, незабележим, но устойчив предприемачески отлив в следващите десетилетия от нас в посока юг.
Та стискаме палци България да преговаря успешно я с Фейсбук, я с Гугъл, я с Equinix за нещо подобно голямо у нас и просто да не знаем. А дано.
Иначе, в България днес се върви към вдигане на максималните осигурителни прагове, т.е. 2-3% намаление на заплатите на заетите в ИТ сферата. Явно нашите политици вече осигуриха топ техническо образование, гигантски дейта центрове, първокласни капиталови пазари и рискови фондове за IT предприемачи и сериозни научни разработки, та преминават към намаление на заплатите на IT-тата, за да проявят благодарност и солидарност”, разкри икономистът Владимир Каролев.