FACEBOOK

Измамата с асфалта разкрита от Ахчиева

Поредното разследване на Валя Ахчиева Асфалтови пари в България: Как една неудобна проверка бе обезвредена
хвърля светлина върху област, която се възприема като център на масови злоупотреби и корупция: пътното строителство. В брюкселския сайт euelectionsbulgaria.com тя пише:"Всеки, повдигнал въпроса за качеството на магистралите и пътищата в България, винаги среща стена. Въпросите остават без отговори, въпреки че асфалтът е погълнал толкова много европейски пари. И много жертви и пострадали има по същите тези пътища.
А думата „експертиза” за качеството сякаш е забранена.

Но, след поредна трагедия на пътя, един прокурор успял все пак да възложи експертиза на отговорната държавна институция. И получил доклад с изпитванията на пътната настилка. Нямало било проблем, според лабораторията.

Само че, …изпитванията на пробите не отговарят на поставената задача.

Задачата за лабораторията е подменена. И така докладът не разкрива истината за качеството на пътищата.
Истината остава скрита.

Само 5 дни след катастрофата край Своге, при която загинаха 20 пътници от автобус, Върховната административна прокуратура разпорежда на министъра на регионалното развитие и благоустройството да се извърши проверка в цялата страна, за качеството на ремонтирани и новоизградени пътни участъци, които са посочени от МВР с най-голяма концентрация на ПТП.

Версиите за тежкия пътен инцидент са три: грешка на шофьора, техническа неизправност на автобуса и проблем с пътната настилка.

Прокурорът от ВАП прилага в преписката и публикации от медиите, в които „категорично се установява, че асфалтът на визирания пътен участък, не отговаря на изискванията на съответните стандарти и обуславя набелязване на мерки за ограничаване на последствията, тъй като подобни нарушения са от естество да засегнат живота и здравето на хората при реализиране на ПТП”.

Проверката е възложена на Агенция „Пътна инфраструктура”. А тя от своя страна възлага лабораторни изпитвания на Института по пътища и мостове, на всички взети проби на участъци от републиканските пътища.
И след месец, министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова предоставя на ВАП доклада от Института по пътища и мостове с резултатите от лабораторията.
Изпитани са проби – изрезки от износващ асфалтов пласт от 21 участъка от републиканските пътища с концентрация на ПТП.

Сред тях са например участъци от Автомагистрала „Тракия” край Стара Загора и край Пазарджик, Автомагистрала „Хемус” при село Яна, автомагистрала „Струма” между Дупница и Благоевград и други.
Констатирани са отклонения във физико-механичните показатели и зърнометричния състав на минералната част на асфалтовата смес след екстракция. Заключението на доклада на Института по пътища и мостове е че, „това може да се дължи на факта, че износващите пластове на пътните участъци, от които са взети образците, са били подложени на метеорологични влияния в продължение на дълъг период от време.”

Министър Аврамова пише на прокурора, че „в резултат на направеното обследване се налага извода, че няма категорични данни, че причините за настъпване на ПТП са влошени повърхностни характеристики на настилката”.
И това бил крайният резултат на проверката за качеството на износващия горен пласт на асфалта – имало някакви отклонения, но те не били съществени и не можели да предизвикат пътни инциденти.
Да, така е.

След като докладът на Института по пътища и мостове НЕ ОТГОВАРЯ НА ПОСТАВЕНАТА ЗАДАЧА от Върховната административна прокуратура, резултатите от проверката ЩЕ БЪДАТ ИЗКРИВЕНИ.
Вместо в лабораторията да се занимаят със същността по отношение на качеството на вложените материали , те се занимават със странични показатели!

И така ПРЕДМЕТЪТ НА ПРОВЕРКАТА Е ПОДМЕНЕН.
И резултатът от нея.

Какво е трябвало да направят в Института по пътища и мостове, за да изследват качеството на горния износващ пласт на асфалта, в тези 21 участъка от републиканските пътища?
Преди всичко, да измерят дебелината на този износващ пласт.Според изискванията, той трябва да бъде точно 4 см. И никой не е измерил дебелината на тези взети 21 проби /ядки/, за да се установи, дали някъде горният пласт не е 3 см или 3,5 см?

Защото, всеки милиметър под 4 см на износващия горен асфалтов пласт, би спестил много пари на строителя. Но, за сметка на качеството на пътя.
Такова вертикално измерване на дебелините на горния пласт и този под него – т.нар. „биндер” – липсват в таблиците на лабораторните изпитвания.
А това е в пряка връзка с качеството на пътните участъци.
Вместо това, в лабораторията са измерили минимални отклонения във физико-механичните показатели, които не са съществени.

И в таблици са посочили показанията за зърнометричния състав на всяка една проба.
Зърнометрия означава, какво е съотношението на отделните фракции в 1 тон асфалт, в горния износващ пласт от 4 см. Това са базалт, габро, пясък, варовик. При лабораторното изпитване са направили екстракция на асфалтовите".


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени