Защо ПП и ДБ гласуваха против Рашидов?
"Продължаваме промяната" и "Демократична България" бяха двете формации, които гласуваха против избора на Вежди Рашидов за председател на парламента.
Пред медиите Асен Василев обясни, че вчера Рашидов е наложил тон, който е обединил всички депутати.
"Днес виждаме от него съвсем друг тон, включително и на депутати от ГЕРБ, които му подвикваха какво да прави. Уважително е, че той събра 121 гласа, но той е фасада на възможността да се избере една истинска фигура за председател на НС", посочи той.
"Ние и ГЕРБ оттеглихме нашите кандидати, БСП също, а това, което се случва в момента, е невъзможност за постигане на нормален разговор. В момента сложихме една фасада и казахме, че уж нещо се случи. А при гласуването на първия закон какво ще се случи?", попита Василев.
"Това, което в момента се случва в парламента, е срам. Ние сложихме фасада, която да прикрие нашата невъзможност да постигнем съгласие. Аз не съм сигурен дали тази стъпка не е назад или встрани", посочи Асен Василев.
Йордан Цонев от ДПС отговори:
"Това тук не е фасада. Това е един много, много заслужил български гражданин, творец, политик".
"Ние търсихме формула, която да обедини всички. За да бъде една личност консенсусна. Вежди Рашидов от наша гледна точка не може да бъде консенсусна личност", каза в кулоарите на НС съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
По думите му новият председател на НС има доста богата и доста добре известна биография.
"Имаше два пътя: единият беше пътя на консенсуса, в който 240 депутата да намерят как да гласуват заедно. Партиите, които избраха Рашидов днес, в един момент се отказаха да търсим повече такъв консенсус днес. И както веднага видяхме, това започна да придобива характеристиките на обичайното парламентарно мнозинство, което не дава 15-минутни почивки. От ПП имаха право да искат такава почивка", коментира Иванов.
"За ДБ не беше изненада, че БСП вчера даде сигнал, че е готова да застане зад принципа на старшинството, тоест, да избере Рашидов. Този вариант е неприемлив за ДБ и за ПП", допълни той, предаде БНР.
Христо Иванов заподозря, че край тази 4-партийна конфигурация може да се окаже, че нещата ще потръгнат и занапред в парламента.