FACEBOOK

Започва възстановяването на банята в Банкя

След многогодишни усилия от страна на районното ръководство вчера в 12:00 часа в Туристическия информационен център кметът Рангел Марков положи подписа си под договора с Консорциум Банкя 2020 ДЗЗД за проектиране, консервация, реставрация и социализация на емблемата на Банкя Голямата балнеолечебница.

След подписването на договора бяха представени детайли по самото изпълнение на строителните дейности, свързани със спецификата и естеството на работата по символа на Банкя - паметник на културата. „Ще информираме допълнително за хода на възстановителните работи, ще предложим на обществено обсъждане и идейния проект за възстановяване на тази най-популярна сграда”, обясни кметът на града, който е и район на София.

Важно е да се отбележи, че необароковото здание заема централно място в Банкя и по-специално в чудесния парк в сърцето на населеното място. Документацията е така подготвена, че към основната сграда може да се направи крило, което да се превърне в съвременен център за рекреация.

Към банята в Банкя през годините проявяваха интерес и чуждестранни инвеститори – 19 минути знае за две групи, специализирани в санитарно-балнеоложкия туризъм италиански хотелиери, които бяха прогонени след искани подкупи.

Сградата е в много тежко състояние, но все пак, в по-добро от сходните по стил и полуразрушени в момента в другите лековити курорти на София – Горна баня и Овча купел. Същото важеше и за Централната баня, но след дълъг ремонт тя се превърна в регионален исторически музей. В момента спатуризмът е на изключителна почит и европейски столици с много по-малко минерални извори от София като Будапеща и Виена например правят милиарди евро от този бизнес.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени