Еврохолд получи разрешение да купи българския бизнес на ЧЕЗ
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на "Еврохолд България" АД да придобие контрол върху дъщерните дружества на ЧЕЗ Груп в България, съобщи кандидат-купувачът, предаде Дневник.
Разрешението за придобиване е чрез специално създадената Eastern European Electric Company B.V. (EEEС), 100% собственост на "Еврохолд" . Така българската компания, специализирана в застраховането и лизинга, планира да реализира стратегията си за навлизане на нови регулирани пазари в Югоизточна Европа и за създаване на водеща регионална ютилити компания. Сделката засяга около 2 млн. потребители на ток в Западна България.
"Еврохолд" подчертава, че вливането на дружествата на ЧЕЗ Груп в България в неговата структура ще бъде подпомогнато от енергиен борд от български и международни експерти с повече от 25 години опит в енергетиката и заемали ръководни позиции в големи енергийни предприятия в Източна Европа. Това са Гари Левсли, Дан Каталин Станку и Георги Миков. Сегашният висш мениджмънт на ЧЕЗ България ще запази позициите си, за да се гарантира приемственост в управлението, уверява купувачът.
"Разглеждаме сделката за ЧЕЗ като стъпка към навлизането ни в енергийния бизнес и възможност за диверсификация на портфолиото ни. Еврохолд има солиден опит на регулирани пазари и в придобиването и интеграцията на нови дружества в различни сектори. През изминалите 20 години сме реализирали около 30 придобивания и сме натрупали значителна експертиза", е цитиран в съобщението Васил Стефанов, ръководител "Придобивания и сливания" в "Еврохолд България".
"Еврохолд" заяви интерес към бизнеса на ЧЕЗ, която доставя ток на Западна България, през 2019 г. след провала на сделката между чешката енергийна компания и дружеството "Инерком" на Гинка Върбакова. Договор за сделката бе подписан на 20 юни 2019 г., но впоследствие КЗК отказа да издаде разрешение. "Еврохолд" обжалва в съда и спечели. В резултат КЗК си даде още време да разгледа документите и, както се разбира от днешното съобщение, е стигнала до промяна в позицията си.
Когато КЗК забрани сделката между "Еврохолд" и ЧЕЗ преди година, основният аргумент беше, че купувачът, който е собственик на "Евроинс", предлага застраховки на "ЧЕЗ Трейд", който пък търгува на енергийната борса.
През юни тази година в един от поредицата анонимно разпространени аудиозаписи с глас ,наподобяващ твърде много този на премиера Бойко Борисов, се чу "нареждане": "Раздуйте това, че вкарах КФН (Комисията за финансов надзор - бел.ред.) по "Еврохолд", на тоя да му размажа физиономията, че не се съобразява с мене, това е много важно". Официално Борисов е заявявал, че не се меси в работата на регулаторите.