ЕС: Без винетки от 2018 г.
Вместо де факто данък, както сега, таксата за пътища ще бъде за разстояние и ще намали вредните емисии
Цената за използването на платените пътища в ЕС трябва да се изчислява въз основа на изминатото разстояние, а не на времето, през което превозното средство е на пътя. Това е принципът в нов законодателен пакет за мобилността, който Европейската комисия подготвя и за който 19 минути писа още преди месеци. На този фон още по-непонятна става пуснатата още в първия ден на кабинета Борисов 3 поръчка за 35 млн. за печат на нови винетки, при това на цени за изработка най-малко три пъти над нормалните.
Брюксел смята, че винетките като възможност за плащане трябва да бъдат отменени от 1 януари 2018 г. както за товарните автомобили над 3 тона, така и за автобусите и за леките автомобили, и да бъдат заменени с тол система.
Държавите, в които винетки в момента има, каквато е България, ще получат право да ги запазят до 1 януари 2024 г. за ТИР-овете и до 1 януари 2023 г. за леките коли, за да имат време да се организират да преминат към тол системата на заплащане.
Освен че е по-справедлива, тол системата – заплащане според изминатото разстояние, ще позволи на ЕС да се представи по-добре и в борбата срещу затоплянето на климата и срещу замърсяването на въздуха, защото хората ще ползват магистралите, когато наистина им е необходимо, ако трябва да плащат на километър, смята Еврокомисията.
Така принципът „замърсителят плаща“, който е водещ в екологичната политика на ЕС, ще може да се приложи на практика. Брюксел смята, че при определяне на цената на тол таксите за леките автомобили трябва да се вземат предвид въглеродните емисии и други замърсители според описанието в документите на автомобила, като по-чистите и по-старите модели, хибридните, електрическите и дизеловите, се отделят в различни категории.
Новата система за заплащане ползването на магистрали от леки коли трябва да е въведена изцяло в целия съюз от 1 януари 2022 г., казва Брюксел.
Директивата ще позволи на властите да въведат и данък „задръстване“ за онези пътища, които през определени периоди са силно натоварени и трафикът по тях е затруднен. Такъв от години се прилага в Лондон, за да се намали градският трафик в европейския мегаполис.