FACEBOOK

Държавната банка мина от Горанов към Лукарски

ББР, която скоро открива обновената за десетки милиони по безобразен начин стара сграда на хотел България за свой офис, е касичка на властта

Огромна бизнес новина тресе елита. Българската банка за развитие има нов принципал. От контрола на финансовия министър Владислав Горанов тя ще мине под опеката на неговия колега от икономиката Божидар Лукарски. Мнозина приемат това като сензация, тъй като държавната банка, която уж се опитва да започне да работи като търговска, е важен и ресурсен инструмент.
Българската банка за развитие има за цел да стимулира развитието на малкия и средния бизнес, но всъщност се занимава със съвсем различни неща. Никое правителство досега не я използва и като форма на пазарен натиск върху останалите кредитни институции за сваляне на скандално високите лихвени нива по кредитите у нас, особено на фона на нулевите по депозитите.
Скоро предстои банката да открие реконструирания от години – още от първия мандат на ГЕРБ, централен свой офис – бившата сграда на легендарния хотел България на жълтите павета. След като изпосмени няколко изпълнители, все най-близки до властта фипми, включително и митичния Агромах, ремонтът, който безобразно променя облика на уникалния паметник на архитектурата, е завършен от доминираната от ДПС Главболгарстрой – също фаворит по големите обществени поръчки на правителството. Обновяването инвалидизира едно от най-красивите здания в София с повече от вековна история, добавяйки ненужни елементи и евтини нежелани намеси, включително и с противни на имиджа и духа на шедьовъра материали.

Каре
Българо-китайската туристическа камара отсрами бг бизнеса

Българо-китайската туристическа камара беше единствената съсловна организация, която отсрами иначе претенциозните обединения на фирмите от търговията и индустрията, по време на бизнес форума на финала на срещата 16+1 в София. Десетки представители на компании от китайската столица търсиха български партньори. Председателят на камарата Соня Колтуклиева отбеляза необходимостта от откриване на директна самолетна линия София-Пекин и комуникационна стратегия за взаимното опознаване на двете нации с цел развитие на туризма, бизнеса и инвестициите между нашите държави. Китай само през 2015 г. изнесе вложения за над $1 трилион, а България изгуби 804 млн. от търговията си с икономика№1 в света.

Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени