До 3 г. затвор за бияча от Черни връх искат от прокуратурата
Уличното правосъдие придобива все по-големи размери. Затова ще бъдем безкомпромисни с целия инструментариум на репресивните мерки, които ни дава законът.
Това заяви пред Нова телевизия заместник-районният прокурор на София Стефан Милев по повод на побоя на бул. Черни връх в София във вторник.
Тогава водачът на единия ударен автомобил - джип БМВ - Симеон Христов, нападна и преби виновника за инцидента Георги Милев. Шофьорът на втората ударена кола Никола Маринов също нанесе удар с юмрук по Милев, както и щети върху колата му. Вчера Софийската районна прокуратура повдигна обвинения на Христов и Маринов.
"При всички положения, законът предвижда, ако делото се развие както ние сме планирали, за едния извършител - затвор до 3 години за нанасяне на телесна повреда, а за другия - до 2 години за хулиганство", обясни прокурор Милев.
По-тежка присъда би получил 35-годишният Симеон Христов, който е причинил телесната повреда на Георги Милев. Той е в ареста за 72 часа и държавното обвинение ще поиска от съда да му наложи постоянна мярка "задържане под стража".
По думите на прокурора, въпреки че Никола Маринов също е нанесъл удар с юмрук по Георги Милев, експертизата от Съдебна медицина показва, че уврежданията по мъжа са причинени от побоя, нанесен от Христов. Затова и Маринов е с обвинение само за хулигански действия и е освободен под парична гаранция от 300 лева.
Прокурорът съобщи още, че в първите часове след инцидента пострадалият Георги Милев категорично е отказал да дава показания.
"Първоначално е отричал да е бит, но впоследствие е говорил със следствените органи", каза обвинителят.
Според прокурора мълчанието на бития мъж е свързано с факта, че именно той е предизвикал катастрофата, при която пострада приятелката на Симеон Христов - Веселка Василева. Жената е със средна телесна повреда и вече обяви, че ще съди виновника за инцидента.
"Георги Милев явно е имал нещо предвид и е преценявал възможността срещу него да не се води дело. Такова дело обаче вече е започнато и от волята на пострадалата жена зависи дали то ще бъде прекратено", уточни прокурорът.
Същевременно юристът потвърди, че записите от охранителни камери могат да се приемат като веществени доказателства, въпреки че не изрично записано в закона. Такава практика вече се прилага. Уточни обаче, че те се признават от съда, след като бъде доказана тяхната автентичност и се водят косвени доказателства. Така, в съвкупност с други доказателства, могат да помогнат на прокуратурата за постигане на осъдителна присъда.
Източник: Дир. бг.