FACEBOOK

Депутатите приеха без дебати промените за ERM-2

След като беше внесена тихомълком между първо и второ четене, поправката за ERM-2 бе приета днес набързо и без дебати от депутатите. Чрез промените в Закона за БНБ, внесени от ГЕРБ през преходните и заключителни разпоредби на Валутния закон, се изпълнява изискването на ЕЦБ да се „отключи“ курсът евро/лев при влизане в „чакалнята“ на Еврозоната, а преди това той ще бъде договорен на тайно заседание между останалите държави във валутния съюз.

Заради потайността на процеса по внасяне на поправката в обществото се създаде истерия около възможността курсът да достигне пет лева за евро и дори за стабилността на Валутния борд, пише economic.bg. След като предизвика тази комуникационна криза, управляващата коалиция бе принудена от премиера Бойко Борисов да поиска разрешение от Народното събрание да се откаже от ERM-2 и съответно от Еврозоната, ако останалите държави решат, че курсът ще бъде по-различен от сега фиксирания 1.95583 лева за евро.

Финансовият министър Владислав Горанов, както и управителят на БНБ Димитър Радев обаче гарантираха, че няма опасност за стабилността на българската валута и валутния борд до приемане на еврото. Едно от неформалните условия за приемане на европейската валута е българските доходи да достигнат поне 70% от европейските.

Очаква се страната ни да влезе в „чакалнята“ в края на април. Тогава България ще стане и член на Банковия съюз и надзорът над банките ни ще стане европейски. По искане на Европейската централна банка Българската народна банка ще може да санкционира кредитни институции, финансови фондове и смесени дружества.

Според промените курсът на лева към еврото вече няма да бъде фиксиран и ще подлежи на преговори с другите страни-членки, Дания и Европейската централна банка, считано от датата на участие на България в Механизма на обменните курсове - ERM II. Тези изменения бяха приети с 91 "за" и 36 "против", предаде 24 часа. Още откакто стана ясно, че трябва да има изменения в закона, от БСП бяха твърдо против.

Според постъпилото между двете четения предложение на председателя на Бюджетната комисия Менда Стоянова, считано от датата на участие на България в Механизма за обменните курсове (ERM II) официалният валутен курс на лева към еврото е равен на централния курс между еврото и лева, договорен съгласно Резолюцията на Европейския съвет за установяването на механизъм на обменните курсове през третия етап на Икономическия и паричен съюз Амстердам. То е заложено в преходни и заключителни разпоредби и с него се изменя Закона за БНБ.

Министърът на финансите Владислав Горанов заяви, че законопроектът не поставя под въпрос действащия режим на фиксиран валутен курс. По думите му този режим ще бъде запазен до присъединяване на страната към Еврозоната и приемането на еврото.

В закона се предвижда още и промени, свързани с правомощието на митническите органи да не допускат пренасянето на парични средства в размер на 30 000 лева или повече , или тяхната равностойност в друга валута, през границата на страната за трета страна при получена от митническите органи по служебен път информация за наличието на публични задължения на лицето.

Въвеждат се и промени в административни разпоредби, според които се предвижда при нарушаване на изискванията за пренасяне на пари над 10 000 евро или 30 000 лева, да се налага административно наказание глоба в размер на една пета от стойността на недекларираните парични средства или благородни метали и скъпоценни камъни.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени