Да изчистим София от големите боклуци
Едрият отпадък се хвърля извън контейнерите, как да сигнализираме за него
В следващите няколко месеца в София предстои Голямото чистене. Заедно със седмицата на гората, нашият град ще бъде основно излъскан. Това обаче няма как да стане, ако около контейнерите и кофите за боклук продължава да се трупат големите боклуци, които няма как да се поберат в съдовете за смет. Става въпрос за така наречените едро-габаритни отпадъци /ЕГО/. Това е всичко различно от онова, което традиционно изхвърляме в торбички - хранителни остатъци, текстил, пластмаса, хартия, стъкло и метал. Става дума за обемни предмети: мебели, бяла и черна техника, прозорци и т.н.
Поради спадналите цени на металите и другите вторични суровини, а и поради съблюдаването все по-строго на забраната за движение на каруци из милионния град, ромите, които преди ги събираха мигновено, вече не са заинтересовани.
Освен старите дивани, секции, хладилници, печки, перални, телевизори, край контейнерите хвърляме клони, трева, листа и всякакъв вид биоразградими отпадъци. Също така има и инертни материали, като строителни материали, сгурия, пръст и пясък. Именно те са най-големият проблем, понеже няма как да бъдат преработвани в новооткрития Завод за боклук на София - най-модерният в цяла Европа.
За съжаление, твърде често те се изхвърлят от столичаните на непозволени места, което пък води до образуване на цели нерегламентирани сметища, където се смесват различни групи отпадъци. Те представляват не само неприятна гледка, но екологична, а често и здравна опасност за нас.
Тези нерегламентирани сметища са характерни за крайните квартали на София, където живеят най-много софиянци - половината град, а също и за кварталите, с преобладаващи къщи, където има градини и повече строителство, включително т.нар. квартали на богатите. Но проблемът е най-голям край специфични махали като Факултето и Филиповци. През пролетта тези отпадъци се увеличават неколкократно.
Единственият начин за намаляването на тези проблемни точки е нарушителите да бъдат санкционирани. Сметосъбиращите фирми имат достатъчно хора и техника да осигурят извозването на отпадъците и изчистването на града от тях.
Проблемът е, че за разлика от битовите, които се извозват по график, утвърден от Общината, няма как някой да предвиди, че някой си е изхвърлил старите мебели и техника от вкъщи, или че друг си е кастрил зеленината на терасата или в градината.
Решението е просто, но не са много онези от нас, които го търсят. Трябва просто хората да информират за изхвърления от тях или други едрогабаритен боклук Столичния инспекторат за наличието на такива проблемни точки. Инспектората. Оперативният център за подаване на сигнали отговаря на тел. 02 9875555 или на e-mail: inspectorat@inspectorat-so.org
Гражданите могат също да информират и районните инспектори. Телефоните им могат да бъдат открити на сайта на Столичния инспекторат.