FACEBOOK

Данъкоплатците връщат 98% от парите за „къщи за тъщи”

ДФЗ си потърси само 43 млн. лв. от 107 млн. лв. и събра едва 3,6 млн. лв. или 1,8%

Представители на европейски институции пристигнаха у нас, за да проучват корупция и злоупотреби с евросредства в България. Сред акцентите в инспекцията са къщите за гости. Общо 738 от тях са финансирани с над 100 милиона евро, но огромна част от средствата ще трябва да бъде върна от джоба на данъкоплатците, тъй като цялата програма е компроментирана.

„Това е емблема на злоупотребите с европейски средства“, заяви пред БНР Атанас Чобанов от разследващия проект Bird. „Когато се дават гратис европейски пари за развитие на селски туризъм, а вместо селски туризъм имаме огромна вила с басейн, всеки разбира, че това си е чиста кражба”, посочи той.

„От 738 къщи у нас - проекти на обща стойност над 200 милиона лева, 247 се проверяват. За някои от къщите за гости периодът за проверка е изтекъл”, отчете журналистът. Напомняме, че над 90% от тях оказаха незаконни.

"Сумата за тези 247 е 107 млн. лв., дадени от Фонд Земеделие (ДФЗ). Всичките тези къщи се оказват с нередности и парите трябва да бъдат върнати“, уточни той, като отбеляза, че става дума например за неизпълнен бизнес план, несъздадени работни места или изобщо неработили като къщи за гости обекти.

Оказва се обаче, че ДФЗ от тези 107 млнн. лв. си търси само 43 млн. лв., но до момента е успял да събере едва 3,6  млн. лв. или  нищожните 1,8%. Останалата разлика от  103 млн. лв . или 98,2% ще трябва да бъде върната от българските данъкоплатци, тъй като цялата програма се санкционира и минава за сметка на националния бюджет без европейско финансиране.

„Което е смешно на фона на целия шум, който се вдигна. Почти нищо не е върнато и няма и да бъде върнато. Тези актове, които е написал фондът, са негодни, оспорват се и падат в съда. Пито-платено. Ще останем с чувство за наглост и безнаказаност от този скандал. До момента няма нито един осъден, който да връща пари“, посочи Чобанов. „Повечето къщи за гости са разплатени преди 2017 г., а Европрокуратурата разследва случаи след 2017 г.”, поясни още  той.

„От прокуратурата най-вероятно ще получат някои хвалби за дребни, незначителни случаи, за които има внесен обвинителен акт”, смята Чобанов. По думите му обаче „смачкани“ се оказват всички политически обвързани случаи.

Припомняме, че един от основните виновници за схемите уволненият зам.-шеф на ДФЗ и бивш ресорен зам.-министър Васил Грудев не понесе никаква юридическа отговорност, освен измъчената оставка поискана от служебния кабинет през 2021г.

„Кметове, бивши шефове на служби, партийни лидери и т.н. – за тях нищо не се прави“, подчерта журналистът.
Напомняме, че  хора от ГЕРБ и ДПС, които са най-много сред облажилите се с европари за къщи за гости, няма да връщат субсидиите, сочи списък със санцкионирани проекти предствен от Биволъ през 2019г. Така роднините на лидера на Сараите Мустафа Карадайъ, които на практика придобиха цяло селище имат 5 проекта в родното му с. Борино и  нито един не е санкциониран.

Екслидерът на РЗС Яне Яннев пък има къща в с. Любовище. Александър Манолев от списъка Магнистски, зам.-министър в Борисов 2 и 3, също облажи от субсидията чрез  фирмата Агротрейд – Ана Димитрова, на която се води скандалната му къща за гости.

Сред  обектите, останали без проверка е и пословичната “къща на тъщата” на ексшефа в ДФЗ Янаки Червеняков. Става дума за личната му вила в с. Лиляново на терен, който той продал на фирма на тъща си, а тя вдигнала градеж с европари. Къщата никога не е функционирала като хотел, както над 90% от всички по програмата, но никой от семейството няма да върне нито лев в хазната.

Сред обектите подминали ревизия още са: 2 проекта на роднини на бившия депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев; на депутата Йордан Апостолов от НФСБ; на дъщерята на кмета на Долна Баня Владимир Джамбазов от ГЕРБ; на бившия общинския съветник от ГЕРБ Джамал Асанов, бивш кмет на Борино; на кмета на Луковит Иван Грънчаров от ГЕРБ; на първи братовчед на съпругата на областния управител на Смолян и бивш депутат Недялко Славов от ГЕРБ; на първия братовчед на кмета на Горна Оряховица Добромир Добрев от ГЕРБ; на лидера на ГЕРБ в с.Сърница Мустафа Аликанов; на съпругата на хотелиера Димитър Катранджиев, близък приятел на Костадин Коев, кмета на Велинград от ГЕРБ; на съпругата на кмета на Юндола Мехмед Мустафа Местан от ДПС; на дъщерята на общинския съветник от ДПС в Харманли Сезгин Мустафа.

„Няма черен списък на лицата или фирмите, злоупотребили с европейски средства, които да бъдат ограничавани за следващи субсидии”, изтъкна още Чобанов.




Егор Глазунов


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени