FACEBOOK

Гешев пита какво точно е "държавна измяна" и дали може да разследва президента

Главният прокурор Иван Гешев иска задължително тълкуване на разпоредбата от Конституцията, свързана с имунитета на президента и вицепрезидента. Това става известно от информация, публикувана на сайта на държавното обвинение.

Кога прокуратурата може да образува досъдебно производство срещу президента въпреки имунитета му, какво следва да прави после с това разследване и що е то държавна измяна, която пък е основание за импийчмънт на държавния глава. По тези въпроси главният прокурор Иван Гешев е изпратил искане за задължително тълкуване от Конституционния съд.

В искането си до КС главният прокурор е отправил запитване за изясняване на три въпроса: дали се припокрива понятието "държавна измяна" с престъпленията по глава първа от НК "престъпления против републиката", в раздел "Измяна"; каква е разликата между понятията "държавна измяна" и "нарушение на Конституцията"; включват ли в съдържанието си някое от понятията "държавна измяна" и "престъпления против републиката" извършването на престъпление, различно от предвидените в раздел "Измяна", глава "Престъпления против републиката", ако да, в кое от двете и има ли изисквания относно вида на престъплението.

Главният прокурор иска още и тълкуване от Конституционния съд за това дали е законосъобразно извършването на проверки и образуването на наказателно производство при признаци за извършено престъпление от страна на президента или вицепрезидента. Иван Гешев посочва още, че според него наказателното преследване трябва да бъде спирано, а не прекратявано, когато е срещу въпросните фигури.

На сайта на Конституционния съд е публикувано кратко съобщение:

Днес, 27.01.2020 г., Конституционният съд образува конституционно дело № 1/2020 г. по искане на Главния прокурор на Република България за даване на задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 103 от Конституцията на Република България.


Докладчик по делото е съдия Мариана Карагьозова-Финкова.

---

Чл. 103.

(1) Президентът и вицепрезидентът не носят отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията.

(2) Обвинението се повдига по предложение най-малко на една четвърт от народните представители и се поддържа от Народното събрание, ако повече от две трети от народните представители са гласували за това.

(3) Конституционният съд разглежда обвинението срещу президента или вицепрезидента в едномесечен срок от внасянето на обвинението. Ако бъде установено, че президентът или вицепрезидентът са извършили държавна измяна или са нарушили Конституцията, пълномощията им се прекратяват.

(4) Президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбудено наказателно преследване.

----

Пълния текст на искането на главния прокурор до Конституционния съд четете ТУК


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени