FACEBOOK

Всяко море има свой цвят, показва новият Айвазовски

Сергей Темерев е сред 16-те световноизвестни майстори на акварела в международната изложба, организирана от галерия Нюанс на ул. Денкоглу в София:

Рисувате предимно море, Вие ли сте новият Айвазовски?
Не бих казал, че съм новият Айвазовски, но всички руски художници сме наследници на едно наследство, важна част от което е и той, който толкова много е направил за националния ни пейзаж.

Ще изчезне ли пейзажът с развитието на дигиталната фотография и фотошопа, когато всеки щрака неуморно "картинки" със смартфона си?
Смартфонът е благо - колкото повече го използват хората, толкова повече трупат виждане и култура за пейзажа. Освен, че е най-добрият тефтер. Давам пример със себе си - ето, бях във Флоренция, направих 2 картини и не знам колко снимки със смартфона си. А пейзажът няма да изчезне, тъй като не всичко може да се предаде със смартфон.

Като се връщам на Айвазовски, и той като Вас рисува морето на Петербург... Вие защо се насочихте точно към маринистиката?
Израснах край Азовско море, където отдавна не съм бил. От 1978 г. съм на Балтийско море - живея във Виборг, а работя в Петербург. Но обичам морето и в Швеция, Хонконг, Владивосток.

Кое е най-красивото море, което сте виждали?
Всяко море е различно по цвят и по впечатлението, което оставя. А морето пък е различно от океана. Неотдавна бях на Атлантика, в Астурия. Казват, че там има два вида време: дъжд и вятър...

В рисуването не е ли точно лошото време най-хубавото време...и да се върнем на различните цветове на различните морета...
Азовско море например е с жълтеникав оттенък. То е топло не само по температура, но и по цвят, толкова е спокойно. Атлантикът при Астурия пък е с благородно сив цвят и никога не престава да има собствен звук. Балтика при Швеция е с дълбоко син нюанс и с толкова зелени водорасли. А при Петербург същото море е непрозрачно, с оттенъци на стомана. В Италия много харесах морето на Спиралонга, на 40 км северно от Соренто, където има
различен хоризонт. Като класическа живопис е Тирентско море. На Вашето море досега не съм бил. На Черно си спомням за моята ученическа година в Крим с вкуса и аромата на плодове, но тогава малко рисувах море. Всяко море е красиво по своему, а най-яркото ме чака.

Какво е да бъдете човек на изкуството в Русия в момента? Разбирате какво Ви питам!
Аз имам две страни - на художник и на преподавател, доцент в художествената академия в Петербург. В моя живот се случи така, че сега живея в различна страна - Русия днес е нещо много по-друго от СССР вчера. Някои неща са по-добре, други са по-зле. Понеже съм пейзажист, нямам общо със социалните и политическите теми. Спокойно ми е. Просто съм свидетел на красотата. Никой не ми пречи досега, а надявам се - и занапред. Това, което лично за мен е по-добре в Русия спрямо СССР е възможността да пътуваме много. За първи път излязох в чужбина чак като студент - на творческа практика в Чехия.

Но там няма море...
Море няма, но има бира, което в студентските години може да замени морето, а има и Вълтава...Та, хубаво е, че сега пътуваме. От друга страна, преди Съюзът на художниците контролираше, но и много помагаше на артистите. Сега не е така. Всеки е на свой страх и риск. Човек трябва да си изработи възможностите, шансовете.

Още нещо интересно - наричат Питер "културна столица", но е ли той провинциализиран за сметка на Москва?
Да, културна столица наричат Петербург, както и да звучи това в сравнение с Москва, която засрамва доста от европейските метрополиси. Няма как да се скрие, че от Питер започва европеизацията на Русия. До днес това е един международен град, а Москва е по-различна, по-коренна, бих казал. Работя и в двата града, давам мастър-класове и трябва да кажа, че Москва дава повече възможности, по-модерна е, но никога не съм изпитвал провинциален комплекс.

Борис Ангелов


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени