Властта маха фиксирания курс на лева с промени във финансов закон
„Недопустим риск за валутния курс, при който България би приела еврото, се създава с последните поправки в Закона за Българска народна банка. Те са авторство на Менда Стоянова, която председателва бюджетната комисия към парламента и нейни колеги ГЕРБ. Самите текстове са отправени чрез преходните и заключителни разпоредби на поправките във валутния закон между първо и второ четене.
Внасянето им е станало по класическия начин в последния момент преди да изтече крайния срок, без да се обявят за публично обсъждане, въпреки, че касаят изключително сериозната тема за спестяванията на населението, финансовата стабилност и са аспект на националната сигурност“, разкрива Икономист.
Валутният курс на лева към еврото в отношение 1.95583 лв. за едно евро е фиксиран в чл. 29 от Закона за Българска народна банка и не е мърдал 22 години и почти 7 месеца. Но има това възможност да стане поради влизането в чакалнята на еврото ERM II, като левът да получи различен курс.
Което при това да стане по волята на други държави. Напомняме, че влизането ни в ERM II е ръководено от финансовия ни министър Горанов, който даде срок до рождения му ден (30 април) да бъдем в чакалнята, което вече трябваше да бъде факт още от 1 юли м.г. „Опасността някоя държава, или ЕЦБ да посочат че сегашния курс лев/евро надценява валутата ни е само теоретична, но не може да се отписва. Запознати с по-стари сондажи на България за присъединяване към еврозоната, посочват, че влиятелни представители на германското правителство са били против сегашния курс“, пише Икономист.