FACEBOOK

Вече загубихме 150 млн. от туткане

6 месеца не прокараха поправки за Плана, МСП и еврото

От първото заседание на 47-о НС на 03.12.2021г. и до днес кабинетът не свърши почти никаква законодателна дейност, а пропуските вече видимо се отразиха на хазната.  “Докато Продължаващите промяната бяха мнозинство, те приеха общо 5 закона, като 4 от тях са бюджетни”, отчете на страницата си във Фейсбук ексшефът на парламента бивш депутат от ГЕРБ Димитър Главчев.

“40 поправки са за изменение, допълнение или и двете на действащи уредби, от които 14 ратификации, 5 данъчни”, изброи той.

“Според различни представители на управляващите има необходимост от прокарването на между 20 и 22 закона само във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост”, посочи Главчев.

"Ние вече губим пари от Фонда за справедлив преход (ФСП), поне половината за т.г., а те са над 150 млн.  (?)”, заяви пред БНР вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов. “Вече губим пари от липсата на начало на Плана за възстановяване. Ако това се забави, тези средства, които биха идвали по тези две направления, са всъщност милиарди и това са пари, които ще бъдат пропуснати за българската икономика и българските граждани", констатира той.

Всички тези необходими поравки трябваше да бъдат направени от кабинета, но понякаква причина това не се случи. От самите управляващи няма официална информация колко закона точно трябва да бъдат променени във връзка с Плана. Напомняме, че още преди 1 г. и 1 месец, когато Кирил Петков и Асен Василев бяха служебни министри, те знаеха какви са изискванията на ЕК. Не става ясно защо в рамките на последните 6 месеца, българските власти така и не приеха  необходимите промени, а през това време Планът бе врърнат с над 200 забележки и искане за поправки.

“България вече губи пари от Европа”, изтъкна вицепремиерът и даде пример с липсата на решение за енергийния преход във въглищните региони. Няпомняме също, че ФСП преход вече трябва да стартира до септември т.г., но за него няма готова законодателна рамка.Целта му е да осигурява алтернативна заетост и диверсификация в регионите след извеждане от експлоатация и намаляване на работата на ТЕЦ-вете.

Не е ясно и колко закона трябва да бъдат промени и във връзка с приемането на еврото у нас. В плана на кабинета за минаване към общата европейска валута, който не е обсъждан с никого – няма такава информация. Не ясно дори кой би могъл да я даде и кога би могла за започне съответната процедура.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени