Без компенсации за ток за бизнеса от Промяната
Правителството в оставка на Кирил Петков се бави с окончателното одобрение на компенсациите за скъпия ток за бизнеса и не прилага приетата от парламента актуализация на държавния бюджет, в която бе залегнал механизмът.
Това означава, че от 1 август не само фирмите, но и болници, училища, детски градини, музеи, театри, общински администрации ще получат фактурите си при рекордни цени и без компенсации, съобщава Дивидент.
Ако сегашната изпълнителна власт не вземе решение преди предстоящото разпускане на парламента, компенсациите вероятно ще бъдат изплатени чак през септември със задна дата за юли и август.
Това обаче ще изправи бизнеса до стената, защото част от предприятията няма да могат да покрият сметките си. Фирмите посочват именно такива гафовете и забавени компенсации като една от причините инфлацията в България да е една от най-високите в Европейския съюз и два пъти по-висока от средноевропейската.
Защо се получава това забавяне
Оказва се забавените компенсации произтичат от това, че Министерството на финансите не е съгласувало финансовата обосновка, която е трябва да бъде приложена към решението на Министерския съвет, т.е. проблемът явно е в обезпечаването на средствата. Според Министерството на енергетиката за компенсации до края на годината ще са необходими до 5.3 млрд. лева. Част от тези средства трябва да се вземат от свръхпечалбите на държавните енергийни дружества. Към момента е ясно, че тези дружества могат да осигурят до 3.5 млрд. лева, а останалите около 1.7 млрд. трябва да бъдат отпуснати от държавния бюджет. МФ обаче твърди, че няма такава възможност.
"Не виждам какъв е проблемът на Министерството на финансите, при положение, че Министерството на енергетиката им преведе 1.2 млрд. лв. за закупуване на жито, което така и не беше закупено. Тоест реално от бюджета се искат 800 млн. лв. да се добавят, за да може да се изпълни програмата за компенсациите до края на годината. При тази инфлация, върху която се събират много повече приходи от данъци, особено от ДДС, не виждам какъв е проблемът да се осигурят тези средства. В много краен случай МФ може да изтегли заем, след като получи карт бланш за теглене на нов дълг до 10.3 млрд. лева. Иначе бизнесът няма да успее да се справи с тези високи цени", коментира пред "Дивидент" заместник-министърът на енергетиката Пламен Данаилов.
В най-лошия случай, който е изключително неприятен за бизнеса, компенсациите за юли и август ще бъдат изплатени накуп през септември.
Така се помпа инфлацията
Цената, която ще се появи във фактурите след няколко дни е рекордна. Досега най-високата средномесечна цена за базов ток бе през март - 487.14 лв. за мегаватчас. В момента е 628.03 лв. или близо с 30% по-висока.
Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев тази цена ще бъде платена, защото правителството не си е свършило работата и не е изпълнило приетата от парламента актуализацията на бюджета.
"Парите ги има, но те няма да стигнат по пътя до търговците на ток, които да ги приспаднат. Това е много сериозен проблем, който ще изправи много предприятия пред невъзможност да си платят сметките. Ще се стигне и до текущи загуби и влошаване финансовото им състояние. Този проблем е предизвикан от некадърност. От такива грешки и от такива забавени компенсации инфлацията в България е два пъти по-висока от средноевропейската", коментира пред "Дивидент" Васил Велев.
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) разпространиха
в сряда позиция, с която настояват за спешно решение на Министерския съвет.
"Липсата на решение на Министерския съвет възпрепятства подписването на договори между Министерството на енергетиката и търговците на електрическа енергия, което означава, че последните ще начислят в месечните фактури на небитовите потребители пълния размер на цената, без очакваната компенсация. По този начин не може да се приложи гласуваната от Народното събрание актуализация на държавния бюджет, чрез която беше планирана компенсация на електрическа енергията над прага от 250 лева за мегаватчас.
За да бъде приложен Законът за държавния бюджет, Министерският съвет трябва да приеме решение за определяне на допълнителните вноски във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", с които да се финансира програмата за компенсиране на небитовите потребители на електрическа енергия за периода юли-декември 2022 г. Такова решение липсва", изтъкват от АОБР.
Според работодателските организации само след два работни дни - на 1 август, ще започне фактурирането към небитовите потребители и в тези фактури няма да има нито стотинка компенсация, а фактурираната цена ще е в пъти над икономически поносимата.
"Така всички български предприятия и всички обществени институции - болници, училища, детски градини, музеи, театри, общински администрации - ще трябва да плащат политическото безхаберие на забравили своя дълг управленци", пише още в отвореното писмо на АОБР.