БЪЛГАРСКОТО КИСЕЛО МЛЯКО: САГАТА ПРОДЪЛЖАВА
Независима акредитирана лаборатория изследва кисело мляко на шестима от най-големите производители, за да верифицира, че новите полипропиленови опаковки не променят качеството на българското кисело мляко и могат да бъдат стандартизирани по БДС.
Маджаров, ОМК, Полидей /Домлян/, Булдекс, Лактима и Ел Би Булгарикум дадоха проби за изследване на органолептика и микробиология на произведено от тях кисело мляко по БДС, опаковано в два вида опаковки – досегашната, призната от Българския институт по стандартизация, полистеринова опаковка и полипропиленова опаковка от ново поколение, която според производителите е по-екологична, по-евтина и изцяло съответстваща на европейските стандарти.
Пробите изследват както вкусовите качества на киселото мляко /органолептика/, така и състава и количеството на киселомлечните бактерии /микробиология/ и как те реагират на материала на опаковката.
Причината за провеждането на подобно изследване в независима акредитирана лаборатория е повдигнатата наскоро в публичното пространство дискусия, която подвеждащо насочва общественото мнение към това, че новите опаковки рискуват да обезличат българското кисело мляко и „да го превърнат в йогурт”.
Производителите на полипропиленови опаковки, експертите и шестимата производители на българско кисело мляко по БДС са категорични, че подобни твърдения не съответстват на истината и за да подплатят дискусията с фактология, ще оповестят официално резултатите от пробите в края на месец юли, когато те ще са готови.
Заедно с това втора независима акредитирана лаборатория ще изследва миграцията на нискомолекулни вещества, моделна среда за мляко и млечни продукти и микробиологията на двата вида опаковки – полистиренови и полипропиленови. В края на месец юли ще се оповестят сравнителните резултати и от това изследване.