Афера „Батко и Братко” 2 в Пътната агенция
Защо винетките станаха по-скъпи от вчера и дори ни обещават следващо увеличение на цената, докато новооткритата преди месец магистрала Марица вече се пропука, тазгодишната Струма е като море, а тригодишната Тракия се ремонтира в момента? Защото приятелски кръг от фирми овладява Агенция „Пътна инфраструктура” по добре познатата схема от класиката „Батко и братко” и работи на най-високи цени.
Характерен пример за преливане на пари е историята с ДЗЗД Проход Маказа. По признанията на шефа на АПИ Лазар Лазаров, вместо да плати на изпълнител на обекта, сигурно по случайност, агенцията дава огромни суми на съвсем друга фирма. Според неговата изповед пред 19’: „ такова е волеизявлението на самия изпълнител”. Но не и законът!
Всъщност реалният и краен получател на тлъстите пачки няма нищо общо нито с реализирания проект, нито с договора между държавата - в лицето на Пътната агенция, и строителите, което е против всички практики за разплащане на европейските средства. Ето я и цялата схема, по която тепърва ще работят ОЛАФ и прокуратурата:
Фирмата Инфраструктурна компания АД влиза в дружество Проход Маказа за работа по съответен проект, реализиран по еврофондовете за пътно строителство. Тя е една от многото, финансирани от банката на властта КТБ по времето на Цветан Василев свързани фирми, на които по незнайни причини АПИ под ръководството на Лазар Лазаров възлага изпълнението на обекти за милиони.
В случая с Инфраструктурна компания АД от банката е отпуснат де факто необезпечен кредит от 2 000 000 лева. Когато финансовата институция фалира, фирмата остава да дължи пари, но явно не може или не иска да ги издължи на синдиците и на Фонда за гарантиране на влоговете, за да се разплатят те с хората и бюджета. Учредената на 27 октомври 2014 г. фирма Индустриални инвестции АД поема борча.
Откъде чисто ново дружество в стагнирания откъм получаване на кредити, особено след фалита на КТБ български банков пазар има толкова много пари не е въпрос, по който ще разсъждаваме. Но нека все пак да се има предвид, че Индустриални инвестиции поема не само задължението на Инфраструктурна компания, което все пак е седемцифрено, но и вземанията от банката на други лица.
Това обаче не е последната спирка. Ценният актив на Инфраструктурна компания е вземане от Пътната агенция за Прохода Маказа. Въпреки че компанията е само част от обединението, извършило работата по проекта, цялото вземане е прехвърлено на Индустриални инвестиции. Без да му е правена масирана тв реклама, за него изведнъж се намира нов купувач – Агромах холидей ЕООД. И то де факто без пари.
Как така? Ами оказва се, че там сделката става на базата на дългове, които чисто новата – учредена едва на 27 октомври 2014 г. фирма без служители и с частично внесен капитал, по чудодеен начин е успяла да натрупа към Агромах холидей.
Още по-интересно е, че самият щедър кредитор през последните две години е подавал нулеви отчети в Агенцията по вписванията, сякаш не е имал дейност. Излиза, че уж се размятат милиони, а не става ясно откъде изкопават огромните суми въпросните фирми.
Цялата „врътка” е, за да се вземат парите от държавата за пътната поръчка Маказа, но с тях да не бъде погасен кредитът на изпълнителя на проекта към фалиралата КТБ и нейните вложители. А парите да потънат в нечии други джобове.
Защо ли Агенцията, която раздава милионите от хазната, не казва има ли предварително писмено съгласие на управляващия евроорган по проекта работата да се свърши от един, а парите да получи друг? Юридическите норми повеляват, че правата и задълженията не могат да бъдат прехвърляни. Коментарът на директора Лазар Лазаров пред 19’ е, че „договорът по никакъв начин не го забранява”.
Случайно ли е обаче, че парите на АПИ стигат до Агромах холидей? Не особено, защото 100% от тази фирма са на Агромах ЕООД. Нейният собственик е син на притежателя на Пътища Пловдив. По случайност тази компания има за предишен чорбаджия Георги Гергов чрез Пловдивския панаир. Шеф там е бил ... сегашният шеф на Агенция Пътна инфраструктура Лазар Лазаров. Той чистосърдечно си признава пред 19’’:”Работил съм в Международен панаир Пловдив ( по договор ), като собственикът на панаира е бил и собственик на Пътища Пловдив, но впоследствие той ги продаде”.
Паметливи служители на АПИ припомнят, че преди да им стане шеф, а Пътища Пловдив да бъде продадена на сегашния си собственик, Лазаров е присъствал на техни оперативки от името на Пътища Пловдив.
Интересно е също да се знае, че последните най-щедри пътни поръчки от АПИ с директор Лазар Лазаров, естествено случайно, бяха спечелени от ... Агромах в консорциум с Пътища Пловдив груп и Пътища Пловдив. При това те печелят нов лот на магистрала Струма с най-висока цена в сравнение с другите двама кандидати според методологията за оценяване на ... АПИ. Според Лазар Лазаров и неговия екип в държавната агенция това е изпълнението на критерия „икономически най-изгодна офирта”, изискван от закона.
Какво е качеството на работата на тези пътни строители знае всеки български шофьор, опитал това лято бабуните в развълнуваното море от асфалт по другия лот – от Сандански до Кулата, покрай който на няколко места гордо стърчат надписи Агромах. За да нямате съмнения за какво ниво на изпълнение говорим в кръга „Татко, син и Лазар” припомнете си споменатия в началото ремонт на откритата преди месец и половина магистрала Марица. Е, част от нея гради Пътища Пловдив, придобита от Агромах, както пише Капитал.
Най-големият проблем е, че България вече има над 2 милиарда лева „корекции” по еврофондовете според депутата в този ресор Слави Бинев, а това значи глоби от джоба на всеки от нас – по хилядарка от всеки работещ българин.
А в Пътната агенция, след като имаха „Батко и братко”, не бива да мислят, че Европа не помни и не следи какво се случва с други роднини.