FACEBOOK

Месеци постравматичен стрес след К19, най-трудно е за "силните" хора, прекаралите психотерапии и лечения са по-добре: Италианските психолози и психиатри

Три месеца трае посттравматичният стрес след изкарване на коронавирус, но след края на пандемията е възможно цялото общество да изпадне в месеци на депресия и повишен брой самоубийства заради всички заклинания, че "яко ще се мре" от екрана. Това показват изследванията на италианските психолози и психиатри. Те отбелязват и увеличената с огромен процент употреба на успокоителни, като още няма данни от силите на реда дали няма и покачване на търговията с наркотици.

Сред най-изложените на психотравми групи са медицинските работници, поради което проф. Габриеле Сани, който оглавява психиатрията на прочутата болница Джемели в Рим организира специални грижи в нея за колегите си, така че да им помогне.

Колегата му от кардиологията проф. Филипо Креа разкрива статистиката, че заради тв стреса покрай пандемията и заплахите към хората, има повишено количество инфаркти и инсулти, които впоследствие се вписват като смърт от коронавирус. Според него това в голяма степен, освен на неправилното поведение на политиците и щабовете, се дължи и на изолацията на хората, на липсата на излизане и на общуване - на социализация. Особено уязвими са и без друго рисковите, както за сърдечни заболявания, така и за коронавирус възръстни хора. Прекомерното хранене, също плод на карантината, при липсата на движение, което прави тегото на мнозина наднормено, а други отиват на затлъстяване, поради месеците бездействие и липса на възможности за спорт, допълнително усложнява нещата. Той поднася и една добра новина - по-малко са аритмиите, което той си обяснява с по-спокойния начин на живот.

Според психоаналитика Умберто Галимберти основният проблем на хората във всички възрасти е страхът от бъдещето, който се насажда от медиите и политиците, за да оправдаят крутите мерки на дехуманизация в обществата покрай пандемията.

В тази аномална обстановка според колегата му Еления Нучи от Четас в Рим: "Хората, минавали през психотерапия и даже някои от онези с психически проблеми, които са лекувани, се чувстват много по-добре в тази ситуация на рязко повишен стрес и небивало количество страх в обществото, защото отдавна са свикнали на повече напрежение от останалите".

Тя продължава: "Хората, които определят себе си по принцип като "силни", приемат по-зле това психически трудно положение. Масов е рискът от хроничен стрес, който да отключи тежки травми и заболявания по веригата: притеснение - тревожност - страх, която е насаждана отвсякъде в системата покрай коронавируса".

На същата база психотерапевтът Никола Марсили от ИПСИКО във Флоренция е категоричен в очакванията си за бум на депресиите и самоубийствата в следващите месеци, дори да декларираме победа над Ковид19.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени