FACEBOOK

Пак сме на дъното в класациите на Евростат за качество на живота

България продължава да бъде лидер в Европейския съюз, но за съжаление в редица негативни класации за качество на живот, докато друга държава от соцлагера – Чехия например е водач в положителните ранглисти като подреждането по най-малък процент бедни и също като номер 1 по социална справедливост. Това показватданните на европейската статистическа агенция Евростат за 2018 г. В общо 6 изследвани сектора страната заема две първи и две втори места отзад - напред.

България е на първо място по домакинства, които не могат да поддържат домовете си топли през зимата. Това е проблем за всеки трети българин (33.7%). От Евростат все пак отбелязват, че се отчита спад от близо 3% спрямо 2017 г. На второ място отзад – напред по енергийна задоволеност е Литва с 27.9% от населението, което не може да отоплява жилищата си. Гърция е на трето място с 22, 7 на сто. С тази разлика, че при южните ни съседи зимите са доста по-меки, отколкото при нас. Румъния ни късо яко.
Малко над 31% от българите пък не могат да си позволят да добавят към менюто си месо или риба на всеки втори ден. По този показател, който почти не се променя спрямо 2017 г., страната отново е на първо място, като далеч напред на втора позиция е Румъния с 16, 3 на сто – наполовина по-малко. Литва е на трето място с 14.5%.

Почти 32% от българите имат просрочени задължения по ипотека, наем, комунални сметки и др. Отчита се спад от 1, 4 на сто. Поне тук преживялата икономическа катастрофа Гърция е пред България, където 43% признават, че имат просрочени задължения. Там обаче доходите и стандарта на населението са значително по-високи. С близо 22% Кипър се нарежда на трета позиция отзад - напред.
Въпреки че България е една от страните в ЕС с най-много автомобили на глава от населението, по данни на Евростат през 2018 г. 18,5% от българите не са можели да си позволят кола. Румъния е лидер с 27 на сто, което е парадоксално, защото – за разлика от нас – тя е страна производител и то на няколко марки коли, а автопаркът там е значително по-нов от българския. На трето място в класацията е Унгария със 17, 5%.

Трябва да се направи едно важно уточнение. София, за разлика от средните данни за страната, е на водеща позитивна позиция в ЕС по най-малка безработица – под 2%, както и по процент на бедни – 8% спрямо 22% за страната. Средната заплата в града е по-висока, отколкото в много региони на значително по-напреднали държави като Италия и Испания, без дори да споменаваме съседни държави и други бивши от соцлагера.


Няма коментари към тази новина !

 
© sofia.media всички права запазени